site.btaКонституционният съд реши, че окончателните одитни доклади на Сметната палата не подлежат на оспорване по съдебен ред
Конституционният съд се произнесе с решение по конституционно дело 8/2024 г., с което отхвърли искането на тричленен състав на Върховния административен съд за установяване на противоконституционност на чл. 55, ал. 2 от Закона за Сметната палата, съобщиха от палатата. Според текста от закона, който остава в сила, окончателните одитни доклади на Сметната палата не подлежат на оспорване по съдебен ред.
Решението е прието единодушно, като на заседанието са присъствали 12 конституционни съдии.
В съобщението се посочва, че Конституционният съд заявява в своето решение, че "по своето естество окончателните одитни доклади на Сметната палата не са административни актове, поради което разпоредбата на чл. 120, ал. 2 от Конституцията е неотносима към предмета на настоящото дело и от нея не следва да се черпят аргументи за противоконституционност на чл. 55, ал. 2 на Закона за Сметната палата. Специфичната правна същност на окончателните одитни доклади е предопределена от конституционно установената функция на Сметната палата да осъществява контрол за изпълнението на бюджета, като по този начин подпомага осъществяването на конституционните правомощия на Народното събрание, пише в съобщението.
БТА припомня, че на 19 април 2023 г. Върховният административен съд внесе в Конституционния съд искане за тълкуване на въпрос, който касае необжалваемостта на актовете на Сметната палата. Питането е във връзка с административно дело от 2022 г., образувано по частна жалба на "Монтажи" ЕАД срещу определение от 13 май 2022 г. по административно дело 3802/2022 г. на Административния съд - София, с което е оставена без разглеждане подадената жалба от дружеството срещу одитен доклад на върховната одитната институция и е прекратено производството по делото.
На 30 март 2022 г. от Сметната палата съобщиха, че са изпратили на прокуратурата окончателния одитен доклад за извършения одит за съответствие при сключването и изпълнението на договори по Закона за обществените поръчки от "Монтажи" ЕАД за периода от началото на 2017 г. до края на 2020 г. Заедно с доклада са изпратени и одитните доказателства към него. Докладът е изпратен и на Държавна агенция "Национална сигурност" и е уведомена Националната следствена служба, посочиха тогава от палатата. От Сметната палата припомниха, че одитът им е възложен от 44-то Народно събрание през март 2021 г. Във връзка с това председателят на Народното събрание е уведомен, че приетият окончателен доклад ще бъде предоставен в парламента след приключването на наказателното производство и едва тогава ще има правна възможност да бъде разгледан. Докладът е изпратен също на изпълнителните директори на "Монтажи" ЕАД и на "Държавна консолидационна компания" ЕАД за изпълнение на препоръките на Сметната палата, съобщиха тогава от палатата.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text