site.btaИкономическата реформа - обещание и предизвикателство за новия президент на Чили
IF 09:40:02 05-02-2022
ES0936IF.001
Чили - икономика - президент
Икономическата реформа -
обещание и предизвикателство
за новия президент на Чили
София, 5 февруари /Галя Горнишка от БТА/
Габриел Борич бе избран за президент на Чили в края на миналата година и ще встъпи в длъжност през март. Със своите 35 години лявоориентираният политик ще бъде един от най-младите държавни глави в света.
Борич заложи на предизборна платформа, включваща обещания да увеличи данъците, да направи промишлените отрасли по-екологични и да намали неравенствата в една от най-богатите икономики в Южна Америка.
Политикът от хърватски произход получи подкрепата на 55 на сто от чилийските гласоподаватели срещу 44 на сто за крайнодесния консерватор Хосе Антонио Каст.
Победата му проправя пътя не само към смяна на поколенията, но и към по-мащабни икономически промени в една от страните, радващи се на благосклонно отношение от световните финансови пазари.
Триумфът му дойде след предизвикала доста полемики кампания, която стана по-умерена едва на финалната права, когато и двамата кандидати "ухажваха" гласоподавателите, които не са нито леви, нито десни.
Габриел Борич ще се сблъска с редица предизвикателства, включително Конгрес без преобладаващо мнозинство, забавяне на икономическия растеж, изработването на нова конституция и постоянната заплаха от социални бунтове.
Новоизбраният президент се определя като умерен социалист, който отхвърля моделите на крайната левица в Куба и Венецуела.
Каст и поддръжниците му обаче не се доверяват тези думи и, подчертавайки съюза на Борич с Комунистическата партия, изразяват опасения, че страната, известна с продължителния си икономически растеж, може да завие към неолиберална политика, отбелязва Блумбърг.
По подобен начин съпартийците на Борич пък твърдяха, че избирането на Каст може да доведе до връщане към дясната диктатура на генерал Аугусто Пиночет заради поставения от консерватора акцент върху обществения ред, консервативните социалните порядки и борбата срещу имиграцията.
Ерген, с брада и татуировки, Борич стана известен преди десетилетие, когато застана начело на протестите за безплатно и качествено образование.
Той се кандидатира успешно за депутат през 2013 година и после бе преизбран за втори мандат в долната камара на Конгреса.
Ангажираността със социални каузи на Борич съвпадна с период на вълнения, избухнали заради увеличението на цените на обществения транспорт през 2019 година. Те бързо прераснаха в по-широко протестно движение, участниците в което настояваха за реформи в сферата на здравеопазването, обществения транспорт и пенсиите.
Борич се кани да разруши някои от стълбовете на чилийската икономика като частните пенсионни фондове, които са в основата на местните капиталови пазари.
В предизборната си кампания обеща и голяма данъчна реформа, за да накара най-богатите да участват в програмата му за по-добър достъп до здравеопазване, образование и създаване на нова пенсионна система, която да замени изцяло частната в момента.
Той подкрепя повишаването на данъците освен за богатите и за мощната минна промишленост в страната, водещ производител на мед в света, като в същото време обещава да държи под контрол държавния дълг.
През оставащото време до встъпване му в длъжност през март, Борич ще трябва да даде ясни сигнали какви ще са първите му действия и как ще реши икономическите проблеми на страната, посочва Виктор Салас Опасо от факултета по икономика в Университета Сантяго де Чили. Важно е дали ще увеличи бюджетните разходи или ще се опита да намали държавната задлъжнялост, за да контролира инфлацията. Друг важен въпрос е как ще стимулира заетостта и производството на малките и средни компании, които са много важни за икономическото възстановяване на страната. Според икономиста освен това Борич ще трябва да реши как да реформира пенсионната система, как да подпомогне доходите на уязвимите семейства, дали ще поощрява частните инвестиции, които също са крайно необходими за бързото възстановяване на националната икономика.
Според прогнозите чилийската икономика няма да нарасне много през 2022 и 2023 година и вероятно ще отбележи годишен темп от около 2 на сто, колкото беше средното увеличение на брутния вътрешен продукт през периода между 2014 и 2019 година.
Инфлацията се очаква да бъде висока (7 на сто) през първото полугодие на 2022 година и може да се ускори през идните месеци заради увеличението на световните цени, породено от трудностите във веригите за доставки и съкращаването на производството на фона на ограниченията, въведени срещу разпространението на варианта Омикрон на коронавируса.
Премахването тази година на универсалния семеен доход за извънредни ситуации - финансова помощ, която се отпуска на най-пострадалите от кризата домакинства, ще намали значително и частното потребление.
Заради липсата на мнозинство в Конгреса управлението ще бъде трудно. Новият президент ще трябва да преговаря и да сключва споразумения и съюзи, твърди Майкъл Шифтър от базирания във Вашингтон мозъчен тръст "Междуамерикански диалог", цитиран от "Франс24".
Предвид високите очаквания симпатизантите на Габриел Борич могат да останат разочаровани, ако той не осъществи обещаваните политически и икономически промени, предупреждават анализатори.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text