site.btaФАО се нуждае от 1,8 милиарда долара през 2024 г., за да спаси поминъка на 43 милиона души изправени пред остър глад
През 2024 г. Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) търси общо 1,8 милиарда долара в рамките на плановете за хуманитарна реакция, за да помогне на 43 милиона души да произвеждат собствена храна, тъй като острият глад продължава да ескалира в световен мащаб.
Съобщението на ФАО беше направено като част от широкомащабния хуманитарен призив на ООН, който беше отправен днес от името на повече от 1900 хуманитарни партньори и обхваща 72 страни, засегнати от кризи, както пряко, така и непряко, става известно от сайта на ФАО.
През 2023 г. хуманитарните нужди остават неприемливо високи, като приблизително един на всеки 33 души (258 милиона души) в 58 страни и територии е изправен пред остър глад, предизвикан от въоръжени конфликти, икономически сътресения, екстремни климатични условия, бедност и неравенство. Едновременно с това хуманитарните бюджети започнаха да се затягат, оставяйки милиони без помощ.
Спешната помощ в селското стопанство до голяма степен се пренебрегва
Средно две трети от хората, които изпитват остра продоволствена несигурност, разчитат на селското стопанство за оцеляването си. В хуманитарен контекст спешните селскостопански интервенции, които позволяват на хората да произвеждат собствена храна – често в комбинация с директно разпределение на храна и парични трансфери – могат да бъдат най-ефективният начин за посрещане на критични хуманитарни нужди, като същевременно се увеличи максимално въздействието на всеки отделен долар.
И все пак само 4 процента от общото хуманитарно финансиране, отиващо за хранителния сектор, се разпределя за спешна помощ в селското стопанство.
Хранителните кризи ще продължат да доминират в световните перспективи за 2024 г. Очакват се по-нататъшни свивания на финансирането, докато екстремните метеорологични явления, предизвикани от климатичната криза и Ел Ниньо, взаимодействат с нови и засилващи се конфликти и икономическа нестабилност, тласкайки повече хора към глад.
Преразглежда се отговорът на ФАО от 2023 г.
До края на ноември ФАО е подпомогнала повече от 30 милиона души, изпитващи хранителни кризи през 2023 г., въпреки съкращенията на финансирането.
Миналата година, на цена от едва 598 милиона долара, само спешната подкрепа на ФАО за производство на култури и зеленчуци е позволила на 23 милиона души в 29 страни да отглеждат собствена храна и да задоволят нуждите на семействата си от зърнени храни за средно 11 месеца. Като цяло произведените култури и зеленчуци са на стойност 2,75 милиарда долара. Това представлява средна възвръщаемост на инвестицията от 6 долара за всеки долар, предоставен на ФАО.
Решенията за финансиране на спешни земеделски интервенции в мащаб имат измеримо въздействие. В Афганистан например житните пакети, осигурени от ФАО, не само биха могли да задоволят годишните нужди на семейството от пшеница, но семената осигуряват добив много над алтернативите, с нетни увеличения от над 0,5 тона на домакинство. С това ниво на земеделска помощ, съчетано с хранителна помощ и парични трансфери, броят на селските афганистанци, страдащи от високи нива на остра продоволствена несигурност, започна да намалява – от 47 процента от измереното население през март до май 2022 г. до 40 процента през април 2023 г.
По същия начин, въпреки широкоразпространените битки в критичен момент през селскостопанския сезон в Судан, с неуморните усилия на местните партньори и подкрепата на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси (OCHA) за осигуряване на достъп до селските общности, ФАО успя бързо да достави качествени семена за култури до почти 1 милион земеделски домакинства навреме за засаждане. Реколтите от тези семена трябва да са достатъчни, за да изхранят около 13 милиона души за повече от 7 месеца.
Необходими са спешно средства за предварително позициониране на критични входове преди предстоящите сезони на засаждане – например в Украйна и Южен Судан. ФАО се застъпва за гъвкаво, нецелево финансиране, което да се предоставя чрез Специалния фонд за спешни и рехабилитационни дейности (SFERA). Това е най-ефективният начин за подпомагане на работата на ФАО, позволяващ на Организацията да действа бързо, когато ситуацията се влоши или възникнат нови кризи.
"Във време на световни съкращения на финансирането този вид подкрепа е както животоспасяваща, така и рентабилна. Спешните интервенции в селското стопанство са животоспасяващи и трансформиращи и трябва да бъдат финансирани", подчерта заместник-генералният директор на ФАО Бет Бехдол.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text