site.btaКомисията по енергетика в парламента не прие дерогацията за вноса на руски петрол в България да отпадне от 1 януари или най-късно на 15 март 2024 г.
На извънредно заседание парламентарната Комисия по енергетика не прие даденото от Европейската комисия (ЕК) изключение (дерогация) за внос на руски петрол в България да отпадне още на 1 януари 2024 г. или най-късно на 15 март 2024 г.
Предложението за отпадане на дерогацията за вноса на руски петрол от 1 януари 2024 г. бе внесено вчера от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, от председателя на Комисията по енергетика в НС Делян Добрев от парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ-СДС, Йордан Цонев и Делян Пеевски от ПГ на ДПС.
Предложението за отпадане на дерогацията не по-рано от 1 март 2024 г. и не по-късно от 15 март 2024 г. бе внесено от Кирил Петков от ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България" и група народни представители на 16 ноември.
БТА припомня, че в срок до 1 октомври 2024 година, когато окончателно се отменя дерогацията, "Лукойл Нефтохим Бургас" АД трябва изцяло да преработва петрол с неруски произход. Това решиха депутатите с приетите на второ четене разпоредби от законопроекта за изменение и допълнение на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.
В законопроекта за изменение и допълнение на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизаращи положението в Украйна, № 49-354-01-128, внесен от Бойко Борисов, Делян Пеевски, Делян Добрев и Йордан Цонев на 5.12.2023 г., се предлага дерогацията за вноса на руски петрол да отпадне на 1 януари 2024 г.
В законопроекта пише, че според оценките на анализаторите бизнес операциите на "Лукойл" в България осигуряват около 3 млрд. долара печалба за компанията от началото на руската инвазия в Украйна. Печалбата е формирана от отстъпката от 20 долара за барел от сорта "Уралс".
В законопроекта се посочва, че само през първите 9 месеца на 2023 г. бургаската рафинерия е преработила 4,5 млн. тона руски суров петрол (95 процента от използвания в предприятието).
Според вносителите с дерогацията България дефакто заобикаля европейските санкции срещу Руската федерация. Целта на санкциите е да ограничат приходите на Русия от нефт, а оттам и възможността да се водят военни действия. В мотивите на законопроекта пише, че санкциите са постигнали моментален ефекти и цената на русия петрол се е сринала. С издействаната дерогация от правителството на Кирил Петков, рафинерията на "Лукойл" в Бургас преработва евтин руски петрол и продава горивата на високи цени, като по този начин наваксва загубените приходи от цената на руския петрол "Уралс", смятат те.
Вносителите считат, че с получената дерогация се нарушава конкурентоспособността в региона, тъй като съседните страни на България не преработват руски петрол и произвежданите горива са с по-висока стойност. Но въпреки това не се очаква покачване на цените на горивата, тъй като "Лукойл" продава горивата на цените в региона около България.
В законопроекта за изменение на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизаращи положението в Украйна, № 49-354-01-120, внесен от Кирил Петков и група народни представители на 16.11.2023 г., се предлага дерогацията да отпадне не по-рано от 1 март 2024 г. и не по-късно от 15 март 2024 г.
БТА припомня още, че парламентарната икономическа комисия прие на първо четене Законопроекта за изменение на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, внесен от Кирил Петков и група народни представители на 16 ноември, с който се предлага вносът на руски петрол да отпадне в срок не по-рано от 1 март 2024 г. и не по-късно от 15 март 2024 г.
За отпадането на дерогацията между 1 март и 15 март 2024 г. гласуваха трима "за", 6 "против" и 8 "въздържали се".
За отмяна на дерогацията от 1 януари 2024 г. гласуваха 8 "за", 6 "против" и трима въздържали се.
Венко Сабрутев от ПГ на "Продължаваме промяната – Демократична България" каза, че днешното заседание на Комисията по енергетика е извънредно и е свикано в последния момент. Затова той призова да се направи заседание, което да е в удобно време за всички народни представители. Според него голяма част от членовете на комисията не присъстват, защото заседанието се прави по време на почивката в парламента.
Председателят на Комисията по енергетика Делян Добрев от ПГ на ГЕРБ-СДС отговори, че комисията заседава, когато присъстват повече от 50 процента от членовете. "Нашата комисия има доста повече от членовете на комисията. Има сигурно 70 процента", заяви Добрев. Той счита, че липсата на представители от ПГ на "Продължаваме промяната – Демократична България" е по-скоро опит за бойкот.
Въпреки че нито едно от двете предложения не беше прието, ще се внесе доклад в парламента и вероятно утре ще се разгледат в пленарна зала, заяви председателят на комисията Делян Добрев.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text