site.btaПрофесиите в IT индустрията са на знанието и изискват учене всеки ден, смята Светлин Наков
Професиите в IT индустрията са на знанието и изискват учене всеки ден, защото всичко се променя толкова бързо, особено в сферата на изкуствения интелект, че има нещо ново всяка седмица, каза днес във Варна Светлин Наков, който е лектор на европейския форум за технологии и иновации Innowave Summit във Варна. Той е съосновател и главен вдъхновител на "СофтУни" - водеща институция за задълбочени професионални програми за обучение по софтуерно инженерство, ИТ и дигитални умения в България, посещавана от десетки хиляди млади разработчици. Наков има над 20 години професионален опит като софтуерен разработчик и консултант.
Според Наков в обученията на "СофтУни" се включват хора от цялата страна, което променя средата в цялата екосистема в България. По думите му от създаването на академията до сега има 20 000 завършили, които са получили професия и са започнали работа. Той уточни, че само през септември са започнали обучение нови 5 000 души, но не всички ще завършат и ще се реализират в IT индустрията.
Наков припомни, че фондация "СофтУни" разработва учебници и учебни материали по софтуерни и хардуерни науки, като хранилището може да бъде ползвано от учителите в страната безплатно. По думите му учебното съдържание е разработено във вид на презентации, които преподавателите могат да показват в час, както и да подготвят упражнения или тестове. Според Наков хранилището на фондацията вече добива популярност, макар че има и учители, които не знаят за тази възможност.
Варна стои много добре в IT индустрията, коментира още експертът. Според него през последните 7-8 години Пловдив, Бургас, Велико Търново, както и по-малки градове започват да привличат хора от този бранш, защото носят култура на иновации, прогрес и висока добавена стойност.
За дейността на академията Наков посочи още, че хората в страната непрестанно се преквалифицират. Когато "СофтУни" стартира преди 10 години, дейността ни беше насочена повече към студентите, които тогава заслужено не бяха доволни от държавните университети, обясни Наков. Днес на академията разчитат хора с различни професии, които имат желание да поемат по нов път на личностно развитие. Според него реално завършват около 10 процента от обучаемите, като част от отказалите се разбират в процеса на подготовка, че тази работа не им харесва или пък не е за тях.
За възрастта на учещите Наков посочи, че масово са максимум на 40 години. Причината е, че малко от хората над 50 години са запазили навика да учат постоянно. Непрекъснатото развитие на индустрията изисква много учене и който не го прави, отпада, подчерта Наков.
За навлизането на изкуствения интелект (ИИ) експертът коментира, че най-хубавото е, че всички бизнеси в индустрията в момента са с равен старт и всеки има шанс да изпревари другите, независимо къде живее. За опасностите от ИИ той посочи, че рискове има от всеки инструмент и е важно как се работи с него. "Разбира се, че ще има хора, които ще мечтаят за роботизирана армия или роботизирани терористи, вече имаше случаи на автоматични телефонни измамници - софтуерни, без човешка намеса, но тези неща са нормални, просто обществото трябва да ги израсне", бе позицията на Наков. Според него важното е, че изкуственият интелект може да даде тласък на бизнеса във всички сфери. Неговите лични очаквания са, че когато ИИ напредне достатъчно, ще стане така, че обслужването на човек от човек ще бъде лукс и ще струва скъпо. Според Наков обаче това е бъдещето и, щем или не щем, всички ще ползваме технологиите и изкуствения интелект.
/СЛС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text