site.btaСин флаг гордо се развява на плажовете в Слънчев бряг, Несебър, Поморие и Созопол
IF 14:42:31 23-06-2021
ZM1441IF.023
България - Син флаг - плажове - представяне
Син флаг гордо се развява на плажовете
в Слънчев бряг, Несебър, Поморие и Созопол
Несебър, 23 юни /Антоан Николов, БТА/
Това лято на плажовете Слънчев бряг-Север, Слънчев бряг-Юг, Харманите, Созопол-Централен, Несебър-Юг и Поморие-Изток гордо се развява Син флаг, символът на едноименната престижа международна награда. За да ги представи, БТА се свърза на място с Кирил Спасов, който управлява и шестте обекта.
Kурортен комплекс Слънчев бряг се намира на 36 км северно от Бургас и на около 90 км южно от Варна, като на север граничи с Несебър.
Курортът е естествено разположен в малък, обърнат на изток залив, защитен от склоновете на Стара планина от север. В Слънчев бряг има дълга и широка плажна ивица с фин златист пясък и естествени дюни, чисто и полегато морско дъно. В региона няма високи вълни, а водата остава топла до средата на септември. Средната дневна температура през лятото е 27 градуса.
Слънчев бряг е предпочитано място за почивка и веселие на млади хора от Европа и цял свят. Курортът предлага голям брой диско-клубове, барове, ресторанти и музикални събития. Това е предпочитана дестинация за отдих и заради многобройните удобни хотели в непосредствена близост до плажовете. Посетителите имат възможност да практикуват кайтсърф и уиндсърф, особено през ветровитите дни, или пък да изпробват някои други водни спортове. Тук има спасителна станция, която наблюдава плажа и информира дали плуването е позволено.
Концесионерът на шестте плажа, включително северния и
южния в Слънчев бряг, Кирил Спасов коментира пред БТА, че морските ивици в България са на много високо ниво. Според него по света са малко плажовете, които са така добре подредени, както у нас. "В страната ни условията за концесии са много стриктни. Всеки концесионер или наемател подлежи постоянно на проверки", допълни Спасов. По думите му се инвестира много в развитието и поддържането на плажовете.
Концесионерът даде за пример това, че изискванията за водните атракциони са много големи. Всички джетове са оборудвани със специални контроли, за да се избегне сблъсък помежду им. Водните парашути задължително са привързани към лодки с лебедки. Цялата процедура се извършва във водата, защото е много по-безопасно.
Основен критерий, за да получи един плаж Син флаг, е чистотата, изтъкна Спасов. За целта поне два пъти месечно се взимат проби от водата. На плажовете му има достъп за инвалиди. Процедурата за получаването на този международен сертификат не е никак проста. Има и такса за членство.
Спасов подчерта, че чуждестранните туристи обръщат особено внимание на флага. Дори се снимат под него. "Това е един приз. Хората са спокойни, че плажът е чист. Чужденците го оценяват. Туроператорите го обявяват в самите чартърни програми", обясни той. И допълни, че през последните години и българите са започнали на обръщат внимание на знамето.
Освен за чистотата, изключително много се мисли за сигурността на туристите, изтъкна концесионерът. Освен това, заради Ковид-19, често се обезпаразитяват плажовете. За целта е подписан договор с фирма.
Вася Павлова, която е концесионер на централния плаж в Слънчев бряг, седмия отличен в района, каза пред БТА, че плажната ивица е покрила абсолютно всички критерии за получаването на Син флаг. На плажа се поддържа перфектна чистота. Има осигурено място за инвалиди. Разположени са различни атракциони за деца.
Спасов отличи и другите плажове със Син флаг, които управлява. Той посочи, че южният плаж в Несебър четвърта поредна година е носител на Син флаг. Той е първият и единствен плаж, който е кандидатствал по пилотна програма. "Реално влизайки във владение, пуснахме писмо. Имахме пилотен проект за Син флаг. Официално го спечелихме от втория сезон", посочи той.
Плажната ивица на южния плаж в Несебър е изключително красива. Тя е широка. Покрита е със ситен пясък. Водата е кристално чиста. Плажът е много посещаван. Част от ивицата е заета от платени чадъри и шезлонги, но е толкова голяма, че има място за всички посетители. Наблизо има заведения, от които могат да се закупят храна и напитки.
Плажовете в Созопол и Поморие от две години са със Син флаг. "Апелираме всички наши колеги да приведат всички плажове, за да го спечелят този приз. Изискванията не са малко - не говоря за финансовата част", призова Спасов. Сертифицирането по програмата "Син флаг" дава шанс всички плажове да сверят политиката си на управление със световните стандарти и да премерят сили помежду си. Критериите, които се изпълняват, са свързани с качеството на морската вода, екологичната информация и екологично образование. По време на проверките специална комисия от експерти е установила, че са покрити всички 32 международни критерия за чистота, услуги, удобство и безопасност на летовниците.
В Созопол има два плажа - Централен и Харманите. Плажната ивица на централния е просторна и е много посещавана от плажуващи. Морската вода в залива е плитка и спокойна. Рядко има големи вълни.
Плаж Харманите е с дълга и широка ивица. Около плажа има много заведения, клубове, дискотеки и затова е предпочитано място за по-млади хора, но е подходящо и за семейства с деца, тъй като в близост има много хотели. "Отличието Син флаг, което плажът получи, е голямо признание за нас, защото изключително активно прилагаме високите изисквания на Международната фондация за екологично образование", заяви Спасов. Този сезон плаж Харманите посреща гости и туристи с нови модерни заведения. Всички те са от дневен тип и по ивицата няма дискотеки.
Източният плаж на Поморие се намира в южната част на поморийския бряг. Това е най-дългата ивица в района и достига чак до село Ахелой. Плажът е един от най-познатите и е силно посещаван. Като носител на престижната награда Син флаг плажът отговаря на всички критерии за чистота и качество на предлаганите услуги. Използва се и за спортни прояви и състезания.
Поморие предлага възможности за отлична почивка както чрез отсядане в квартира, така и в хотели с различен брой звезди, разположени в близост до плажа.
Тази година в България със Син флаг са наградени още Дюни, Дюни-Юг, Аркутино, Златни пясъци и Слънчев ден, за които предстои БТА да разкаже, както и вече представеният Свети Влас-Нов. Освен тях, единствената, отговаряща на световните стандарти и отличена с този приз марина в България, е Марина Диневи.
Всяка година Националното жури към Българско движение "Син флаг", а след него и Международното жури при Фондацията за екологично образование, разглеждат кандидатурите за голямата награда за чисти и безопасни плажове и марини. Критериите са строги, но не и неизпълними за плажове, претендиращи да предлагат чистота, сигурност, безопасност и модерни услуги. Това каза за БТА инж. Станимир Георгиев, представител на Програмата "Син флаг" в България. По думите му особено важно е наличието на тоалетни за хора с увреждания и пътеки за лесния им достъп до плажа. Плажовете се награждават със Син флаг само за един сезон и за наградата се кандидатства всяка година. /АН/
/ЦМ/
news.modal.header
news.modal.text