site.btaНАН: GIZ, заинтересованите страни призовават за включване на африканските жени в енергийния преход
Участници в събитието „Брънч на африканските жени за енергиен преход" в Лагос в петък призоваха за включване на жените, за да бъде успешен световният енергиен преход към нисковъглеродни горива, предаде за БТА нигерийската агенция НАН.
Те също така отбелязаха, че зеленият водород ще подтикне африканските страни да се включат в нововъзникващия световен пазар на водород, особено в Европа през близките десетилетия.
НАН съобщава, че програмата е организирана от Германската агенция за международно сътрудничество (GIZ).
GIZ е международна агенция на германското федерално правителство и има дейност в много области в повече от 130 страни.
Германо-нигерийската служба за водород също е част от програмата за световна водородна дипломация (H2 Diplo), финансирана от германското външно министерство и изпълнявана от GIZ.
Участниците казаха, че според докладите трябва да бъдат създадени над 18 милиона работни места, за да се гарантира успехът на енергийния преход от изкопаеми горива към по-чисти източници на енергия.
Те отбелязаха, че докато над 50% от световното население са жени, само 32% от жените работят в сектора на възобновяемата енергия според данните, предоставени от „Жените в зеления водород".
В приветствието си Ручи Сони, програмен мениджър в „Устойчива енергия за всички" (SEforALL), каза, че енергийният преход е важен момент за енергийния сектор.
Тя каза, че жените и младежите трябва да бъдат в челните редици на прехода, тъй като са най-засегнати.
В основната реч на събитието д-р Рита Окороафор, постдокторант от Центъра за съхранение на въглерод в Станфорд, представи водородните процеси и посочи, че използването на водород има голяма роля в енергийния сектор. Тя каза, че „няма справедлив преход, в който не включваме гласа на жените“.
Освен това тя призова африканските жени да се възползват от възможностите на академичното образование, за да получат познания в сферите на бизнеса и търговските дейности за световния енергиен преход.
В една от сесиите на събитието г-жа Джина Лагунес, ръководител на германско-нигерийската служба за водород, каза, че е важно водородът да бъде обсъден с оглед на световната декарбонизация.
Лагунес каза, че търсенето на изкопаеми горива в крайна сметка ще намалее и за Нигерия е важно да диверсифицира своя износ на енергия.
„Ние говорим за водород от дълго време. Сега обаче стана важно, защото по целия свят зеленият водород е това, от което се нуждаем, за да достигнем последната миля от декарбонизация. За страните, внасящи енергийни източници, е важно да се обърнат към зеления водород. Наличието на зелен водород също ще привлече инвеститори в страната“, каза тя.
Г-жа Грейс Орифе, главен изпълнителен директор на „Adelaar Energy", също каза, че мненията се променят и има нужда Нигерия да използва всички налични енергийни източници.
Орифе също така сподели прозрения за търговското въздействие на Десетилетието на газа на германското федерално правителство и необходимото финансиране за енергийния преход.
Джоселин Нваокенея, главен финансов директор в „Ladol“, обърна внимание на възможностите в енергийния преход и се спря на логистиката, карго и товарния транспорт и различните перспективи пред Нигерия да разшири своето присъствие отвъд границите си.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с агенция НАН)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text