IF 15:24:31 04-11-2021
ES1522IF.007
високи технологии - международна организация - български вицепрезидент
Общото събрание на Европейския дигитален алианс на малките
и средни предприятия отново преизбра
Георги Брашнаров за вицепрезидент
София, 4 ноември /Христо Воденов, БТА/
Общото събрание на European DIGITAL SME Alliance /Европейския дигитален алианс на малките и средни предприятия/ преизбра за пореден мандат Георги Брашнаров като вицепрезидент на организацията, съобщава българската софтуерна асоциация БАСКОМ.
Брашнаров е основател и дългогодишен председател, а към момента член на Консултативния съвет на БАСКОМ и CEO на "Немечек България". Българската софтуерна асоциация е сред основателите на DIGITAL SME Alliance през 2007 г.
За председател на DIGITAL SME Alliance отново, за трети път, бе преизбран Оливер Грюн, който е президент на Германската федерация на ИТ МСП (BITMi). Другите вицепрезиденти на Европейския дигитален алианс на МСП, избрани от Общото събрание заедно с Георги Брашнаров, са Амадин Лаво Зимерл от DIGITAL SME France, Фабио Масимо от CNA Италия, Хосе Луис Панкорбо от CONETIC Испания и Марк Джордан от Skillnet Ireland.
"Благодаря за доверието, приемам го като знак на признание за ролята на БАСКОМ като учредител и активен участник в European DIGITAL SME Alliance. Чрез това партньорство БАСКОМ има решаваща роля в множество инициативи и проекти на европейско ниво, важни както за българските ИТ фирми, така и за изграждане на цифровия суверенитет в ЕС и България", коментира избора си Георги Брашнаров.
European DIGITAL SME Alliance е най-голямата мрежа от ИКТ компании в Европа, представляваща повече от 45 000 европейски цифрови малки и средни фирми. Алиансът обединява усилията на 30 национални и регионални асоциации на МСП от държави-членки на ЕС и съседни страни да поставят цифровите МСП в центъра на дневния ред на ЕС. БАСКОМ е сред най-активните членове на европейската организация.
Тазгодишното Общо събрание публикува бяла книга за цифровия суверенитет.
"Цифровият суверенитет не е само способността да се използва цифровизацията по начин, който ще определим самите ние. Става дума за широкото дефиниране и формализиране на дигитализацията: имаме нужда от собствен европейски IP и собствени продукти", казва д-р Грюн и обяснява още, че "това се отнася не само за ключови технологии, но обхваща и по-широка област като B2B зоната, която е гръбнакът на просперитета, който имаме в Европа".
/ЕС/