site.btaПлатформа за бизнес обмен Нигерия-България ще бъде представена онлайн пред медии
IF 06:30:01 09-11-2021
ZM1732IF.001 06:30
Бизнес платформа - Нигерия - България - представяне
Платформа за бизнес обмен Нигерия-България
ще бъде представена онлайн пред медии
София, 9 ноември /Цветомира Маринова, Екатерина Тотева, БТА/
Днес от 12:00 ч. българско време в Посолството на Република България в Абуджа ще се състои онлайн представяне на Платформа за бизнес обмен Нигерия-България (NBBEP) пред медии от двете страни, съобщи за БТА Н.Пр. Янко Йорданов, посланик на България в Нигерия.
Медийни партньори са Нигерийската информационна агенция (NAN) и Българската телеграфна агенция. БТА ще излъчи на живо събитието, което можете да проследите през следния линк: http://www.bta.bg/bg/pressclub/id/8503/
Платформата е на тема "Възстановяване на търговските и инвестиционните възможности за икономически растеж" и ще бъде официално стартирана на 25 ноември. Събитието на тази дата, което отново ще премине във виртуален формат, е организирано от Министерството на промишлеността, търговията и инвестициите на Федерална република Нигерия, в сътрудничество с Центъра за развитие на предприемаческия обмен (CEED) - Африка, и с подкрепата на Република България.
Инициативата NBBEP е замислена, за да консолидира съществуващите от десетилетия бизнес отношения между Нигерия и България и да създаде взаимноизгоден бизнес между деловите общностите от двете държави. Предвижда се да заработи и същинска платформа, на която бизнесмени и индустриалци от България и Нигерия да популяризират своите проекти.
NBBEP ще осигури възможност на нигерийските и българските участници да представят своите продукти и услуги и да се възползват от създаването на делови контакти чрез неофициални срещи (т.нар. нетуъркинг) на високо равнище с цел инвестиции, взаимодействие "бизнес към бизнес" (т.нар. В2В) и намиране на подходящи партньорства между нигерийски и български инвеститори.
След официалното събитие на 25 ноември, процесът ще се координира от CEED и ресорното нигерийско министерство.
Съществува голям неизползван потенциал, както и разнообразни възможности и добри перспективи за сътрудничество между България и Нигерия в отбранителната индустрия, енергетиката, хранителната промишленост, селско стопанство, образование, наука и др. Това коментираха за БТА от отдел "Азия, Африка, Америка и Австралия" в Дирекция "Външноикономическо сътрудничество" на Министерството на икономиката.
Своеобразен мост между България и Нигерия и капитал за развитието на двустранните отношения представляват хилядите нигерийски студенти, завършили образованието си в България, мнозина от които заемат уважавани позиции в нигерийското общество, смятат референтите на Министерството на икономиката за Азия, Африка, Америка и Австралия. Според Министерството сътрудничеството по линия на образованието следва да продължи.
Българската страна има възможности да оказва компетентно техническо съдействие и участие в изграждането на съвременна инфраструктура в Нигерия. И в момента нигерийски компании използват труда и уменията на наши компютърни специалисти, монтажници, лекари, енергетици и геолози, отбелязват още от българското икономическо министерство.
Отношенията между България и Нигерия са традиционно приятелски и вече близо 57 години се развиват на стабилна и взаимноизгодна основа, коментираха още от министерството и отбелязаха, че Нигерия е традиционен и важен търговско-икономически партньор на България в Африка на юг от Сахара.
След 1989 г. се наблюдава спад на търговско-икономическото сътрудничество, както и на стокообмена. За активизиране и разширяване на двустранните икономически връзки през април 2009 г. нигерийски бизнесмени посетиха България и бе проведен бизнес форум в Българската търговско-промишлена палата.
От дълги години в Нигерия работят няколко смесени компании с български дялов капитал, специализирани в проектирането, консултантските услуги и инвеститорския контрол. Прякото им участие в същинското строителство намалява рязко през 2016 г. поради отсъствието на нови големи поръчки и кризата с държавните субсидии в сектора, отбелязват експертите от българското Министерство на икономиката.
Вече е прекратено българското участие в бившата "Техноекспортстрой-Нигерия". Останалите строителни фирми "Булкон", "Технокатагун" и "Булет" работят по довършването и предаването в експлоатация на текущи техни обекти (част от техния персонал се завърна в България). През последните няколко години "Техноекспортстрой" полага усилия да възвърне част от позициите си в страната.
За разширяване на търговско-икономическото сътрудничество между България и Нигерия е бил поставен и въпросът за учредяване на смесена търговска камара. Предложението е направено през 2004 г., но досега не са предприети конкретни стъпки за реализирането му, отбелязват от икономическото министерство.
През последните години заради икономическата рецесия, валутната криза и икономическата политика на нигерийското правителство, българските фирми постепенно се оттеглят от нигерийския пазар, което рефлектира негативно на търговско-икономическите отношения, коментират референтите за Азия, Африка, Америка и Австралия на Министерството на икономиката.
През периода януари-април 2021 г., по данни на Министерството, се наблюдава увеличение на българския износ с 39,1 на сто спрямо същия период на 2020 г. до 9,6 млн. долара и увеличение на вноса от Нигерия с 9,7 на сто до 4,5 млн. долара. За сравнение, износът на България за Нигерия в годините 2011, 2013, 2019 и 2020 е бил близо и над 30 млн. долара - съответно: 36,7 млн. долара, 27,8 млн. долара, 36 млн. долара и 33 млн. долара. Пикови стойности на вноса от Нигерия се отчитат през 2014 г. - 16,4 млн. долара, и 2020 г. - 11 млн. долара.
Водещи в стокообмена между двете страни за първите четири месеца на тази година в българския износ са: карбонати, амониев карбонат, съдържащ амониев карбамат, които имат дял от износа 48,8 на сто, електрическите акумулатори - с дял от 26,2 на сто, автоматични машини за обработка на информация - с дял от 10,5 на сто. България изнася за Нигерия още: скорбяла и нишесте, етилов алкохол, лактоза, малтоза, глюкоза. От Нигерия внасяме основно какао на зърна, което заема 89,3 на сто дял от вноса, както и в по-малки количества: дървени въглища, памучни прежди, бразилски орехи, кашу, синтетични щапелни влакна.
Миналата година основен дял в българския износ за Нигерия са били нефтените масла - 32 на сто, следвани от технически амониев карбонат - 27,1 на сто, и електрическите акумулатори - 19,2 на сто, а във вноса от Нигерия: какаовите зърна - 85,9 на сто, дървените въглища - 5,5 на сто, памучните прежди - 4,9 на сто. През 2019 г. водещи в българския износ са били също нефтените масла с дял от 57,9 на сто, а във вноса от Нигерия - дървените въглища с дял от 58,4 на сто. От Министерството на икономиката отбелязват, че през 2019 г. се отчита скок на българския износ с 333,7 на сто спрямо 2018-а, като той възлиза на 36 млн. долара, и минимално увеличение на вноса от Нигерия - с 5,9 на сто до 1,8 млн. долара. Българският износ за Нигерия се увеличава и през 2018 г. спрямо 2017 г. - с 3,6 на сто, като възлиза на 8,3 млн. долара, увеличение има и на вноса от Нигерия - с 54,5 на сто до 1,7 млн. долара. Рекордни стойности се отчитат от Министерство на икономиката за 2014 г., когато вносът от Нигерия е достигнал 16,4 млн. долара, нараствайки с цели 1390,91 процента спрямо 2013 г. Тогава страната ни е внасяла от Нигерия основно сурови нефтени масла (15,2 млн. долара); памучни прежди (1,1 млн. долара); необработено олово (106,61 хил. долара) и др.
/ЦМ/
news.modal.header
news.modal.text