site.btaСветовната търговия ще се върне на предпандемичните нива през втората половина на 2022 година, прогнозират експерти
IF 17:03:31 12-01-2022
ZM1700IF.012
Прогноза - икономика - световна търговия
Световната търговия ще се върне на предпандемичните нива
през втората половина на 2022 година,
прогнозират експерти
София, 12 януари /Мирослава Митова, БТА/
През втората половина на 2022 година световната търговия ще се завърне на нивата отпреди пандемията. Това заяви Грегорж Шиелевич - главен икономист на Кофас за Централна и Източна Европа, по време на уебинар на Кофас на тема "Приключва ли растежът на износа в ЦИЕ".
Китай и САЩ са двете основни движещи сили за възстановяване на глобалната търговия. За Китай водещ е резкият скок на износа и бързото възстановяване от пандемията от КОВИД-19. При САЩ ключово е крайното потребление, което се основава на огромна държавна помощ за стимулиране на съживяването на икономиката.
Първоначалната прогноза предвиждаше до януари световната търговия да се възстанови напълно до равнищата си от 2017 г., но растежът в някои от развитите индустриални страни се забави заради високите цени на енергийните ресурси и затрудненията с доставките на суровини. Прогнозите на Световната търговска организация (СТО) за 10 процента ръст на глобалната търговия вероятно няма да се потвърдят и е по-реалистично да се говори за растеж от 8-9 процента, каза Шиелевич. В някои сектори като химическата промишленост и автомобилостренето затрудненията, които идват основно от недостига на полупроводникови чипове, ще продължат и в бъдеще. Пандемията изведе на преден план значението на транспортните връзки за възстановяването на търговията, като основната роля се пада на морския транспорт.
Външното търсене ще продължи да бъде ключово за ръста на търговията със стоки от страните от ЦИЕ (Централна и Източна Европа), както и за нарастването на относителния дял на износа спрямо БВП на отделните държави. Според анализите, потенциалът за нарастване на износа на страните от ЦИЕ остава висок. Големите страни като Полша, Чехия и Словакия най-вероятно ще забавят темпа на растеж за сметка на другите по-малки държави. Темпът в много голяма степен зависи от натиска за по-високи заплати и от нивото на производителност и въвеждането на роботизирано производство. Ако се вземе за пример автомобилостроенето, в страна като България използването на роботизирани мощности е сравнимо с това в Германия, а нивото във Франция с това в Полша, подчерта Шиелевич.
Франция и Германия ще диктуват темпото на европейското развитие, като ключова за бъдещето ще е инвестицията във висококвалифицирана работна ръка. В момента най-бурно развитие в този аспект има в балтийските страни, където се реализират големи инвестиции в образованието.
/ЦМ/
news.modal.header
news.modal.text