site.btaИзносът на страните от ЦИЕ расте, а от Западна Европа спада, отчитат от Кофас
IF 18:09:31 12-01-2022
ZM1806IF.015
износ - ЦИЕ - Западна Европа
Износът на страните от ЦИЕ расте,
а от Западна Европа спада,
отчитат от Кофас
София, 12 януари /Мирослава Митова, БТА/
Увеличение на дяловете на икономиките на страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) на глобалния пазар отчитат експертите от Кофас. През 2021 г. делът на страните от ЦИЕ в световния износ на стоки се увеличава общо с 3,1 процента, а на държавите от Западна Европа бележи спад от 7,6 процента.
Това стана ясно по време на регионален уебинар на Кофас за състоянието на икономиките на страните от ЦИЕ. Участие в него взеха Дорота Анготи - регионален директор за бизнес информация и услуги по управление на риска, Грегорж Шиелевич - главен икономист на Кофас за Централна и Източна Европа, и Каролина Щайн - продуктов мениджър на Кофас Груп.
Първенци по износ са Полша, Чехия и Словакия. Голям спад - близо 7 процента - се наблюдава в Германия, която е изправена пред сериозни затруднения, съобщиха от компанията организатор на уебинара. Така делът на компаниите, според които недостигът на компоненти за производството e основният проблем през последното тримесечие на 2021 г., е най-висок в сектора на електрониката - 90 процента. Следват автомобилната индустрия - 88 процента, и машиностроенето - 81 процента. За същите затруднения алармират компании от почти всички останали сектори - тези, които работят в мебелното производство, металите, хартията и опаковките, текстила и дори стъклото.
Външното търсене е ключово за икономиките на държавите от ЦИЕ, отбелязват експертите. Износът на стоки в страните от региона остава висок, като в края на 2021 г. водещи са Румъния, Полша и Литва. По този показател България бележи спад през изминалата година. Делът на потреблението на домакинствата и износа спрямо номиналния брутен вътрешен продукт в страната е съответно 60 процента за потреблението и 50 процента за износа. За сравнение, по същия показател за Словакия експертите отчитат 90 процента дял на износа срещу близо 60 процента на потреблението на домакинствата. С това страната е първенец в региона, следвана от Унгария и Словения с почти 80 процента при износа и близо 50 процента за потреблението на домакинствата.
След икономическите турбуленции, предизвикани от глобалната пандемична криза и нарушенията във веригата за доставки в световен мащаб, експертите от Кофас очакват стабилизиране на ситуацията и намаляване на нарушенията във веригите за доставка през втората половина на 2022 г. Според тях се очаква плавно възстановяване.
"Прогнозите ни са, че след леко икономическо забавяне в началото на годината, през втората половина на 2022 г. можем да очакваме подобряване на показателите не само на страните от ЦИЕ, но и в световен мащаб. Очакваме ръст в брутния вътрешен продукт на Индия с цели 8 процента, Испания с 6,7 процента, на Китай с 6,1 процента, Италия и Великобритания с около 5 процента. Това е добър знак за глобалната икономика. Следим ситуацията, която до голяма степен все още зависи от развитието на глобалната пандемична криза. Тази година обаче гледаме с надежда към стойностите на показателите, които следим", заяви Шиелевич.
Кофас е компания със 75-годишен опит, която работи в сферата на кредитното застраховане, управлението на риска и глобалната икономика. Има 50 000 клиенти. Към 2020 г. в Кофас работят около 4450 души в 100 страни и е регистриран оборот от 1,45 милиарда евро, се припомня в съобщението.
/ЦМ/
news.modal.header
news.modal.text