site.btaЧиталището в заветското село Брестовене е светиня с над стогодишна история, казва секретарят на културната институция
Читалището в заветското село Брестовене е светиня с над стогодишна история. Една от основните му мисии е опазването и съхранението на националните и местни традиции и обичаи, характерни за селото, каза за БТА секретарят на културната институция Виждан Османова.
През зимата на 1919 г. будните и прогресивни за времето си жители на Брестовене преодоляват всички трудности и дават израз на своята амбиция да имат огнище на просвета и култура. Взето е решение новооснованото читалище да се нарича „Просвета“. През първите години то се помещава в две приземни стаи от къща, където по-късно се намира старото лятно кино, разказа Османова. След 1944 г. за нуждите на читалищното настоятелство е предоставено старото училище с две класни стаи и една канцелария в бившия двор на ТПК. Десет години след това са събрани помощи и дарения за нова читалищна сграда. Първата копка за строителството на читалищната сграда на Народно читалище „Просвета 1919 г." е направена на 16 ноември 1956 г. В строежа с доброволен труд и дарения участва цялото население на село Брестовене. Новата читалищна сграда е открита на 17 септември 1961 година от министър Стоян Тончев.
Едно от най-старите културни средища в региона впечатлява с внушителните си размери на катедрала, но и с това, че намира път към всички етноси и възрасти, разказа секретарят на читалището. В една от стаите на културната институция е обособена зала за картинна галерия и етнографска сбирка. „За съжаление не разполагаме с информация за авторите на картините, но се предполага, че са рисувани от местни художници, а портретите са на видни хора от селото“, заяви Османова. В читалището е подреден и етнографски кът с традиционни местни предмети, използвани в миналото, плетива и носии, които представят някогашния бит на местното население на Брестовене. По думите на секретаря на читалището повечето експонати са дарение от местните жители, както и събирани от читалищните експерти. „Населението на селото се състои от различни етнически групи, съжителстващи си в разбирателство, и тази малка музейна експозиция някак естествено е смесила бита и традициите на хората“, отбеляза Османова. Тя добави, че една от основните мисии на читалището е опазването и съхранението на фолклорното богатство. По думите й тази етнографска сбирка е залог, че бъдещите поколения ще познават традициите на своите предшественици.
Читалищната библиотека разполага с разнообразие от заглавия. В нея има компютърна зала с интернет, изградена по програма "Глобални библиотеки", като ползването на глобалната мрежа е безплатно. Културният календар е също наситен с различни мероприятия. „Стремим се да запазим всичко, което е останало в селото, и да го предадем на децата. Тях ги приобщаваме най-вече с фолклора, затова сме създали детски танцов състав“, каза Османова. За по-възрастните има групи за български и турски народни песни, и група за стари градски песни. С дейността си читалището е любимо място за срещи, творчество и изява на местното население, е убедена секретарят на културната институция.
Тя разказа, че Брестовене винаги е било будно село. Преданията сочат, че днешното село възниква към края на XV век. Селището се наричало Караач, което значи черна гора. Местността била обрасла с гъста брестова гора, откъдето носи името си до 1934 г. Година по-късно Караач е преименувано на Брестовене. „В лудогорското село Брестовене от години задружно живеят хора от различни етноси, между които не е имало деление. Заедно са на тъжни и весели ритуали, на празници и обреди. Помагат си – така е отредила съдбата им“, допълни Османова.
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text