site.btaВъв Видин обсъдиха Стратегия за развитие на предучилищното и училищното образование
Представители на образователните институции в община Видин, на неправителствени организации, експерти от общинската администрация и Регионалното управление на образованието обсъдиха Стратегия за развитие на предучилищното и училищното образование за периода 2023-2027 година.
Обсъждането бе открито от заместник-кмета на Община Видин Борислава Борисова. Общинското ръководство е взело решение за изготвяне на Стратегия за развитие на предучилищното и училищното образование в Община Видин, чиято база е разработената и приета Стратегическа рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България. В нея е посочена важната роля на общините в областта на образованието, каза Борисова.
„Целта на проекта на стратегията е мащабно и дългосрочно развитие на системата за предучилищното и училищното образование, където всяко дете и млад човек в Община Видин да има достъп до модерно, качествено и ефективно обучение. По този начин ще се формират знаещи, можещи и функционално грамотни личности, със социални и граждански компетентности и умения за тяхната пълноценна житейска и професионална реализация“, допълни заместник-кметът.
Началникът на отдел „Хуманитарни дейности“ в Община Видин Емилия Николова представи силните и слабите страни според анализа на демографската и социално-икономическата ситуация в община Видин. Тя посочи като силни страни въведеното задължително предучилищно образование на децата от четиригодишна възраст, целодневния учебен процес, доброто състояние на сградния фонд и обновената материална база в детските градини и училищата, тяхната технологична обезпеченост, добрата квалификация на преподавателите, създадените екипи за приобщаващо образование и условия за образователна интеграция на децата със специални образователни потребности и тези от ромски произход и други. Експертът отбеляза и заплахите като сравнително малкия брой записани деца в детските градини, ниските резултати на националните външни оценявания, дисбаланс в качеството на образователната среда, защото училищата с малко на брой ученици нямат възможност да отделят средства за обновяване на материалната база, застаряващ педагогически персонал, недостиг на учители по специалните предмети в професионалните гимназии, нисък интерес към професионалното образование и други. Николова посочи още и възможностите за подобряване на качеството на образованието. Това може да бъде постигнато чрез засилване на връзката на бизнеса с цел успешна реализация на учениците от професионалните гимназии; увеличаване паралелките с дуално обучение, подобряване работата на обществените съвети и училищните настоятелства.
По време на обсъждането бе предложено да бъде променен периодът на действие на стратегията, защото 2023 година е към своя край.
След днешното обсъждане предстои да бъде внесено предложение от кмета на Община Видин до Общинския съвет за вземане на решение за приемане на Стратегията за развитие на предучилищното и училищното образование за периода 2024 - 2028 година.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text