site.bta„Национално сдружение за развъждане на традиционни (местни) породи свине“ бе учредено днес в Тракийски университет
„Национално сдружение за развъждане на традиционни (местни) породи свине“ бе учредено днес в Тракийски университет, където се проведе и първото учредително събрание. Това съобщиха от пресцентъра на висшето училище.
В сдружението с нестопанска цел се включват две от водещите български висши училища – Тракийски университет и Университетът по хранителни технологии в Пловдив, както и три от водещите животновъдни ферми в страната -„Свинекомплекс Голямо Враново-Инвест“ АД, „Чифлик Ливади“ ЕООД и „Порко и поло“ ООД.
Основната цел на сдружението е да обедини усилията на научните среди и бизнеса за опазване на традиционните породи свине като генетичен ресурс, както и идентифициране на най-добрите в генетично и екстериорно отношение животни. Идеята е не само да се съхранят и възродят тези породи, сред които е и източнобалканската свиня, но и на тяхна база да се създават нови, устойчиви на заболяване хибридни породи.
„По този начин не само ще бъдат подпомогнати българските фермери да развъждат български породи свине и ще се работи активно за опазване на породите като национационален генетичен фонд, но и ще се предложи на пазара висококачествена и здравословна храна за потребителите“, посочват още от старозагорското висше училище.
„Това е знаково събитие, което е от значение за продоволствената сигурност на нашата страна“, коментира ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков при подписване на учредителните документи и допълни, че двата университета застават зад каузата с целия си научно-изследователски капацитет.
На събранието присъства и проф. Алекси Стойков – един от доайените на свиневъдството в България.
Припомняме, че в края на м.г. Тракийски университет беше домакин на Международен научен форум на тема "Аборигенни домашни породи "Източнобалканска свиня" – богатството на България". В него се включиха над 150 души от различни държави. Сред тях Херман Визер – изпълнителен директор на Австрийски аграрен клъстер, Мартин Бауер – дирекция "Развъждане" към PIG Austria GmbH, и д-р Никола Делич – директор на Института по животновъдство, Белград, Сърбия.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text