site.btaВ София беше открита фотоизложба, свързана с осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа към кучетата
Фотоизложбата „Една подадена ръка. Твоята.“, която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие „Екоравновесие“ и Сдружение „Бандата на 1500-те“ с подкрепата на Столичната община.
Изложбата ще продължи до 14 април 2025 г. Фотографиите са дело на Денис Бучел, а текстът към снимките е написан от Мария Пеева (Мама Нинджа).
Всички ние трябва да съзнаваме каква отговорност поема всеки един, когато осинови куче, каза зам.-кметът по екология Надежда Бочева пред журналисти. Тя обясни, че тази изложба показва именно това, какво се случва с всички създания, които не са имали късмета да попаднат на своя точен човек. Зам.-кметът призова хората да бъдат по-отговорни към отглеждането на домашните си любимци.
Бобчева каза, че знае, че животът в приют не е пълноценен, но за една част от животните това е единствената възможност, която имат. Всяко от кучетата, които ние отглеждаме в приюти заслужава по-добър живот, затова инициативи като тази изложба са много добри, смята зам.-кметът. Тя обясни, че изложбата насърчава осиновяването на кучета, но е важно този процес да бъде направен по правилния начин.
Бобчева обясни, че в общинските приюти към настоящия момент има към 1200 животни. Това, което сме си поставили за цел е поетапно да започнем намаляването на капацитета, като сме намалили броя им с 10%, добави зам.-кметът. Тя посочи, че паралелно с това се стараят да създадат по-добри условия в приютите, като има изработена цялостна реконструкция на ветеринарна клиника "Връбница", за да се превърне в модерно ветеринарно медицинско заведение. Беше направен и частичен ремонт, променени са част от загражденията в клиниката в Горни Богоров, доави още тя.
Зам.-кметът разказа и стъпките при приемането на куче в приют. В момента, в който то бъде заловено, трябва да му бъде направен преглед и евентуално то ще бъде кастрирано. "Това, което знам, че колегите в общинското предприятие се стремят да направят, е да прилагат в пълнота програмата "Кастрирай и върни", тоест, когато кучето бъде кастрирано, след няколко дни да бъде върнато на мястото, на което е била заловено", обясни Бобчева. По думите ѝ това се прави, за да може кучето да е в своята естествена среда.
Зам.-кметът по екология каза, че един от основните проблеми са недобросъвестните стопани, които изхвърлят своите животни на улицата. Случва се понякога животните да пострадат и да имат нужда от по-сериозна медицинска грижа, като често заради отношението към тях те проявяват агресия, обясни Бобчева. Тя посочи, че се стремят да полагат всички усилия тези животни да бъдат социализирани.
/МК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text