По данни на Столичната община 240 са до момента известните незаконни сметища, които са открити и картографирани. Това обяви пред журналисти кметът на София Васил Терзиев, който с екипа си показа едно такова място с нерегламентиран отпадък край столицата.
На брифинга присъства и директорът на Столичния инспекторат Николай Неделков.
Тези сметища "струват страшно много" на софиянци по две основни направления, каза кметът и обясни, че е единият проблем е екологичен. "Както виждате, това е на 10 минути от центъра. Трови се почвата, затлачват се корита на реките", коментира Терзиев. "И когато дойде поредният порой и стане наводнение, има щети, има жертви, ще се чудим защо е станало. То става заради такива безобразия", добави той, посочвайки отпадъците.
По думите на Терзиев има и финансов аспект. По преценка на екипа тук седим върху планина от около 100 000 кубика боклук. Ако трябва да остойностим какво общината е загубила, то е от порядъка на два милиона лева, обяви той. Това са пари, които не са влезли в общината, а са потънали някъде в софийските карстови полета, посочи още кметът. Той определи случващото се като сериозно, посочвайки, че проблемът е от много години. "През много мандати удобно са се затваряли очи и се е извъртала главата от този голям проблем за града ни", смята Терзиев.
Надявам се трудните въпроси като този, като въпроса с ръководството на общинските дружества, едно от които е "Софинвест", което има голямо отношение към това какво се случва със системата за земни маси, за едрогабаритен и строителен отпадък, да намерят отговори, коментира още кметът.
От общината уверяват, че ще се вземат необходимите мерки за справяне с проблема. Едно от първите неща е въвеждане на по-строг контрол върху това, което се случва, обясни Терзиев. Общината ще работи за създаването на повече точки за извозване на земни маси, да се изградят мощности за преработка на строителните отпадъци, изброи още той. Фокусът ни е да спрат текущите практики, потвърди той. По думите на столичния кмет трябва да се намери подкрепа за тези мерки в Столичния общински съвет независимо от политическите различия. Апелираме гражданите да сигнализират, когато видят нередности, каза също Терзиев.
По време на брифинга беше коментирана още и темата за разследване в две части на Антикорупционния фонд във връзка с незаконните сметища. Надявам се прокуратурата и МВР да обърнат внимание, там ще предоставя цялата информация, каза в тази връзка Николай Неделков. На въпроса "Само район "Панчарево" ли е извършвал тази дейност, както се разбра от втората част?", той отговори: За дейността, за която става въпрос във втората част на разследването, сме установили проблеми единствено в район "Панчарево" така, че да можем да ги докажем със снимков материал, с документи, с проверки на място от наши служители. В другите райони сме имали съмнения, но когато сме извършвали провели, не са установени такива нередности, поясни Неделков.
Ще осъществим целия възможен контрол над общинското дружество "Софинвест", за да може то да участва в решаването на проблема, а да не бъде част от него, каза общинският съветник Борис Бонев от групата на "Продължаваме Промяната - Демократична България - Спаси София". Работим за това всички общински наредби, които касаят въвеждането на по-строги изисквания и правила за оползотворяването на отпадъците, да бъдат осъвременени, обяви той. По думите му целта е да спрат нарушенията, защото в противен случай глобите ще бъдат "жестоки".