site.btaНова апаратура в Клиниката по детска хирургия в „Пирогов“ позволява щадящо лечение на гастроезофагеална рефлуксна болест
Нова апаратура в Клиниката по детска хирургия в „Пирогов“позволява щадящо лечение на гастроезофагеална рефлуксна болест. Това съобщиха от клиниката в профила си във фейсбук. Апаратурата е дарена на клиниката от частен дарител. Чрез нея се внедрява "златен“ стандарт при диагностиката и нехирургичното лечение на деца, засегнати от гастроезофагеална рефлуксна болест.
Връщането на храна от стомаха към хранопровода е често срещано при кърмачетата, което е резултат на незрялата храносмилателна система при новородените. За болест се говори, когато става дума за големи количества храна, нарушава се физическото развитие на детето или се развиват респираторни усложнения като нощна кашлица, астма, рецидивиращи пневмонии, хроничен синузит и други“, допълниха от клиниката, цитирайки д-р Деница Кофинова, детски гастроентеролог.
Всяка година в клиниката консултират над 100 деца заради изявени храносмилателни проблеми. Обикновено медикаментозното лечение е дълго и продължително, а резултатите не са сигурни, добавят от клиниката.
Прилагането на нехирургичното лечение със съвременна медицинска апаратура отнема един час.
Щадящият метод доказано дава над 85% ефективност при пациенти с показатели за оперативно лечение и по този начин хирургичната намеса става напълно ненужна, добави д-р Никола Картулев, цитиран в публикацията от клиниката.
Консумативите за използване на дарените апарати за диагностика и лечение на гастроезофагеална рефлуксна болест се заплащат напълно от Националната здравноосигурителна каса.
Опитът на екипа ни, подкрепен от високоспециализираната техника, ни дава възможност да оказваме съвременна медицинска помощ не само на българските деца, но и на тези от Балканите, защото подобно щадящо лечение на гастроезофагеална рефлуксна болест в Централна и Източна Европа се прилага само в Чехия, позоваха се от клиниката на проф. д-р Христо Шивачев, ръководител на структурата.
Медици от клиниката са обучени във Великобритания, за да работят с новата апаратура.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text