site.btaНад 7000 домакинства на територията на Столична община вече са с подменени отоплителни уреди
Над 7000 домакинства на територията на Столична община вече са с подменени отоплителни уреди на твърдо гориво с по-екологични алтернативи. Това каза началникът на отдел „Въздух“ в направление „Зелена система, екология и земеползване“ към Столична община Румяна Гълъбова по време на заключителна пресконференция по проект „Подобряване качеството на атмосферния въздух в Столична община чрез подмяна на отоплителни устройства на твърдо гориво с екологични алтернативи“.
Гълъбова посочи, че по проекта са подменени отоплителните устройства на 7056 домакинства и са монтирани общо 19 041 уреди, като от тях 9523 са климатици, 3214 са отоплителни устройства на пелети и 301 отоплителни устройства на газ. Срокът на проекта беше 54 месеца до 2023 година, но зарази засилени интерес, предприехме удължаване до 57 месеца, допълни Гълъбова.
В рамките на проекта Столична община предоставя безплатно отоплително устройство на газ, пелети, електричество, включително доставката и монтажа в жилището или свързаното му към централното отопление. От общината предоставят и двугодишна гаранция и гарантирано обслужване на доставеното и монтирано отоплително устройство. При монтирането домакинствата получават обучение на място, затова как правилно да използват новото устройство. След подмяната на старото отоплително устройство от Столична община го транспортират и предават за рециклиране.
Ръководителят и директор на проекта "Климат, енергия и въздух" към Столичната община Теодора Полимерова посочи, че проектът за подмяна на отоплителните уреди започва през 2019 г., когато са получили над 5500 заявления. С дирекцията започнахме срещи с гражданите, като още през първата зима успяхме да доставим по-голямата част от уредите, посочи Полимерова. По думите ѝ първите тенденции за подобряване на качеството на въздуха са започнали да се наблюдават през лятото на 2023 година, а най-много подменени уреди има в районите Слатина, Подуене, Кремиковци и Панчарево.
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Кохезионния фонд и от националния бюджет на България.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text