site.btaЗограф вплита свой автопортрет в лика на свети Николай в икона, показана в Историческия музей в Попово
Зограф вплита свой автопортрет в лика на свети Николай в икона, показана в Историческия музей в Попово. Неин автор е иконописецът Цаню Захариев, един от най-известните представители на Тревненската иконописна школа, съобщи за БТА директорът на музея Владимир Иванов.
Иконата е изложена като експонат на месеца във фоайето на музея в Попово по повод днешния празник в памет на свети Николай Чудотворец, каза Иванов.
По негови думи иконата на свети Николай е датирана от 1886 г. В музея попада в окаяно състояние около 2010 г., с благословията на русенския митрополит Неофит (впоследствие патриарх на Българската православна църква, вече покойник), с ангажимент да бъде реставрирана и съхранявана в годините.
Особено ценното в нея е, че в образа на светеца, специалистите откриват един чудесен автопортрет на Цаню Захариев, отбелязва Иванов.
Цаню Захариев е потомък на голям зографски род – и баща му, и дядо му, и синовете ми са били зографи. Бил е сред добрите приятели на Васил Левски, заедно пребивават в гр. Тулча, Румъния, разказва директорът. По думите му, когато избухва Априлското въстание се сформира зографската чета и Захариев е един от организаторите й.
Иконата е сред 35-те хиляди експоната, съхранявани във фондовете на музея. „Това са ценни предмети, огромни богатства, които трябва да бъдат показвани пред хората“, коментира директорът на Историческия музей, част от постоянната експозиция на който са само 700 предмета.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text