site.btaРегионалният исторически музей във Видин представя изложбата „Благословен е този, който дарява“
Регионалният исторически музей (РИМ) във Видин представя изложбата „Благословен е този, който дарява“. Тя е част от програмата, посветена на духовния празник на Видин – Димитровден, и е един поклон към нашите дарители, каза за БТА директорът на музея д-р Христина Кирилова.
Решихме, че трябва да представим в една обща изложба хората, които са дарили предмети, вещи, снимки. Рано или късно те ще влязат в дадена тематична експозиция, но осъзнавам, че всеки дарител иска да види показано това, което е дарил. Затова решихме, че е хубаво да направим подобна изложба, обясни Кирилова. Тя допълни, че независимо от разнородния характер на предметите, снимковия материал, вещите се е получила много добра симбиоза.
По думите й в експозицията са представени даренията на Илия Лачев чрез Ваньо Тодоров от с. Градец, на проф. Иван Гаврилов, проф. Лилия Илиева, на Красимира Свещарова, която е дарила важни документи и много красиви сервизни и будоарни стъкленици, два вестника и едно списание от проф. Йордан Баев, диплома на арх. Илия Траянов от град Гент, Белгия. Бориска Бункина е предоставила над 540 грамофонни плочи и 40 предмета от градския бит, допълни Кирилова.
Дарителите на отдел „Етнография“ през годните винаги са били много. Те са предоставили тъкани черги, ризи, престилки, сукман. Фиданка Асенова предостави килим, на който е написано нейното име и 1963 г., поясни Христина Кирилова. Отдел „Нова история“ се обогати с нови постъпления на саби и на щикове, дарени от Ценослав Цанов. Аничка Бончева като наследник на капелмайстора на Трети пехотен бдински полк Бончо Кирчев е предоставила част от семейния архив със снимки на неговите деца и красиви стъклени чаши от сервизи. Дарението се състои от общо 19 предмета. Показан е снимков материал и на видинския фотограф Боян Иванов, фотографии на арх. Камен Димитров, които ни напомнят за личности, които не са сред нас, но са оставили много сериозна следа, допълни тя.
В изложбата може да се види още работно облекло с подписи на работници, участвали в изграждането на Дунав мост 2. Дарението на Соня Мачорска включва 33 предмета, свързани със строежа на моста.
Голямо е благородството на всеки, който дарява, защото се лишава от част от своята родова памет, но я предоставя в полза на обществото. Чрез музея тя ще може да бъде достъпна за всеки човек, подчерта директорът. Може би това е историята - казват, че не трябва да се гледа назад към миналото, но човек трябва да знае своята история, защото ще си извади поуките и ще знае своите корени, допълни д-р Христина Кирилова.
Повече от 20 дарители ще получат плакет „Благодетел на РИМ – Видин“ и грамота за самото дарение.
Изложбата е подредена в музей „Конака“ и може да бъде разгледана до края на годината.
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text