site.btaВръзката между дигиталната трансформация, предприемачеството и бизнес иновациите все още не е достатъчно ефективна, според експерт
Връзката между дигиталната трансформация, предприемачеството и бизнес иновациите все още не е достатъчно ефективна, в някои отношения е дори противоречива, каза днес за БТА проф. Веселина Димитрова, ръководител на катедра "Международни икономически отношения" в Икономическия университет във Варна. Тя изнесе един от пленарните доклади на международната научна конференция по икономика, бизнес и мениджмънт, чийто домакин е висшето училище. Това е 10-о издание на форума, чиято основна цел е да стимулира диалога академия – бизнес в търсене на устойчиви партньорства за решаване на управленски проблеми. Основен организатор на конференцията е университетът в партньорство със Съюза на икономистите в България, а сред участниците бе и областният управител на Варна Андрияна Андреева.
Изкуственият интелект (ИИ) все още е противоречива тема, това показват и много научни изследвания и публикации, посочи Димитрова. По думите й е въпрос на лидерство в бизнеса доколко той ще използва ИИ в своя полза. Очакванията са да се появят нови бизнеси, нови професии и обществото ще трябва да приеме това, обясни експертът. Повечето научни прогнози са за средносрочен и дългосрочен период, като трябва да се има предвид, че дългосрочният вече е 5 години, а не 20 или 30, допълни Димитрова. По думите й скоро ще трябва да бъдат намерени визионерските решения за бъдещето, като бизнесът трябва да мисли сега, за да се адаптира след година, две или три. Димитрова каза още, че това е и причината повечето икономики в света вече да са създали свои дигитални стратегии, като на равнище ЕС също има такава. Общество трябва да постигне нещо благодарение на изкуствения интелект и това е да стане устойчиво, посочи експертът.
Тя коментира още, че международните корпорации са неизменна част от тези процеси, дори са техни двигатели. По думите й трудности да се адаптират към дигитализацията и дигиталната трансформация имат по-скоро малките и средните предприятия, защото нямат финансов ресурс. От друга страна обаче, предприемаческите идеите са при тях, защото те са по-креативни, подчерта Димитрова.
Според експерта през последните 2 години САЩ са водещият лидер в дигиталната трансформация, докато преди това са били европейските икономики. Тя коментира още, че сега на преден план излиза темата с дигиталните близнаци на физически продукти. Като пример тя посочи възможността собственик на бизнес, които вижда процес, който не функционира добре, да зададе дигитално параметри и да направи различни сценарии за поправяне на ситуацията, като след това приложи най-добрият. Дигиталните близнаци вече се ползват в по-развитите икономики, допълни още Димитрова. И подчерта, че очакванията като цяло са в бъдеще ролята на университетите и науката непрекъснато да се засилва.
/СЛС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text