site.btaПътуващи пейзажи от сребро представя 14-ата годишна бижутерска изложба във Варна
Варненската Арт галерия „Папийон“ открива 14-ата си сборна бижутерска изложба. Тази година тя е на тема „Пътуващи пейзажи“ и представя творби на изящното приложно изкуство на 49 утвърдени дизайнери и бижутери. Присъстват отново и студенти от Ателието за бижута към катедра "Метал" при Националната художествена академия с ръководители проф. Димитър Делчев и гл. асистент д-р Мирена Златева, които са подготвили своите произведения на специален уъркшоп, съобщи галеристката Виктория Митева.
В бижутерската изложба тази година доминира изцяло среброто, често съчетано с различни минерали и полускъпоценни камъни като седеф, оникс, яспис, опал, пирит, тюркоаз, аметист. Има и вкаменено дърво, корал, съчетание с емайл и позлата и много перли, които „обичат“ да бъдат допълвани с метал, каза тя.
Според нея всички автори, с които работи галерията през годините, са много постоянни в търсенията си и стилът им е разпознаваем, затова е трудно да се откроят тенденции в ювелирното изкуство в общ план. По думите й има растящ интерес към годишната изложба на „Папийон“ и публика, която я очаква. „Именно затова поддържаме тази традиция, с която вдъхваме увереност на авторите да продължат да работят бижута, тъй като има много, които се отказаха през годините“, каза Митева и припомни, че в България няма друг подобен формат.
Според нея темата „Пътуващи пейзажи“ е предизвикала творците по различен начин и те я интерпретират както по-абстрактно, така и буквално. Някои прилагат дизайн на формите и дори сенките, влагайки в тях пейзажи, природни елементи или сезони. Други използват уникални камъни, които сами по себе си са картини. Една от тях е Ирена Ганчева, която участва за първи път, показвайки непознати минерали от различни континенти. Евгения Георгиева е изработила брошка във формата на пейзаж, поставен на статив. Тандемът Ивенчев и Рая, за които това е главно събитие през годината, участват с гривни и пендативи, които могат да бъдат поставени в рамка, както и да се носят като колие, каза Митева. Виктор Павлов показва две колекции - технократска и природна. Теодора Николова, която излага за първи път, е сътворила бижута от кристал.
В годишната изложба присъстват и утвърдени майстори, които отдавна се представят във Варна. Сред тях е безспорният авторитет в сферата на дизайна и ювелирното изкуство Николай Сърдъмов, който е излагал в САЩ, Германия, Австралия, отбелязват от "Папийон". Преподавателят Теодор Лулчев е подготвил уникални брошки от сребро, илюстриращи четирите сезона. Същата тема е избрала и Калина Чанкова, работила със синтетични и светещи камъни и месинг. Отново се включва Симеон Шомов, който предизвиква винаги зрителите с кинетични пластики-бижута, каза галеристката и демонстрира колие с вплетени планински и морски пейзаж. „Това доказва, че бижутерията е миниатюра, която може да вдъхнови всеки скулптор и затова продължаваме да предизвикваме авторите да творят по дадена тема“, каза Митева.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text