site.btaВ Търговище започват проверки за свободно движещи се селскостопански животни
![В Търговище започват проверки за свободно движещи се селскостопански животни](/upload/601912/300741682_5494909537239232_474609584819614283_n.jpg?l=1000)
![В Търговище започват проверки за свободно движещи се селскостопански животни](/upload/601912/300741682_5494909537239232_474609584819614283_n.jpg?l=1000&original=)
В Търговище започват проверки за свободно движещи се селскостопански животни. Мярката е във връзка с нова заповед на общинския кмет Дарин Димитров, с която се въвеждат мерки за предотвратяване на инциденти със свободно пуснати селскостопански животни, съобщават от пресцентъра на администрацията.
С документа се цели засилване на контрола спрямо стопаните на нерегистрирани животни и такива, които се отглеждат неправомерно на територията на града. Съгласно Наредбата за опазване на обществения ред в община Търговище, отглеждането на селскостопански животни е позволено единствено в малките населени места, в зоните за земеделски труд и отдих, както и в кварталите „Въбел“ и „Бряг“.
От общинския пресцентър допълват, че със заповедта се забранява преминаването на стада през града, както и пашата на животни в парковете, градините и зелените площи.
Документът забранява отглеждането на селскостопански животни и птици в жилищните зони на града и околоблоковите пространства с изключение на декоративни животни и птици, като зайци и гризачи, кафезни птици, включително род кокошки-мини породи, водоплаващи, змии и гущери, костенурки, други земноводни и риби, е посочено в заповедта на кмета Димитров.
Кметовете на населените места и кметските наместници трябва да предприемат мерки за недопускане използването на общинските пасища, мери, ливади и места за водопой от животни, които не са идентифицирани. Кметовете трябва също да определят и маршрута на движение на животните от сборни стада по улиците на съответното населено място.
Предстоят съвместни проверки от служители на Община Търговище, на Областната дирекция по безопасност на храните и на полицията. Те ще съставят предписания на собственици, които не са чипирали и регистрирали по надлежния ред своите питомци. Нарушителите ще имат срок от един месец, в който да отстранят нередностите. При неизпълнение на дадените указания, ще се налагат глоби, които са в размер от 50 до 500 лв., допълват от общинската администрация.
При установяване на свободно пуснати коне и други селскостопански животни по улиците в града и по общинските пътища, същите могат да бъдат отнети в полза на държавата, както предвижда Законът за ветеринарномедицинската дейност.
БТА припомня, че проекторешения за предприемане на действия за недопускане на инциденти със селскостопански животни бяха разгледани на заседание на Областната епизоотична комисия през януари. Повод за работната среща тогава бяха произшествия с участие на селскостопанско животно в кюстендилските села Коняво и Ябълково.
/ТТ/
news.modal.header
news.modal.text