site.btaБългарските доброволци, които заминават за Турция, ще издирват и оказват долекарска помощ на пострадалите от земетресението


Българските доброволци, които заминават за Турция, ще издирват и оказват долекарска помощ на пострадалите от земетресението. В екипа от 27 души участват парамедици, пещерни спасители, обучени доброволци, разказа при заминаването на отряда от Пловдив Георги Влайков, ръководител на групата. В нея са включени хора от пет различни формирования и спасителни отряди, които са координирани от сдружение "Национална асоциация на доброволците в Република България".
Доброволците са участвали в различни типове бедствия, последното от които - в карловските села, но никога при земетресения, разказа Влайков. Разполагат с два високопроходими джипа, единият от които е офроуд линейка, оборудване за спешен медицински транспорт, генератори, спасително оборудване и специализиран акустичен микрофон за издирване на хора под руини. Газианте е мястото, към което пътува екипът, но къде точно ще бъде необходим, ще се разбере утре в следобедните часове, когато доброволците наближат пострадалия район.
За южната ни съседка отпътуваха и 32 тройни и една единична палатка, спални чували, юргани, комплекти чаршафи, използвани до момента в горски център "Чатъма" като екипировка за детски учебни лагери. Те са дарени от сдружение "Байкария", каза Петър Велков от "Аварийно спасяване - София". "Комшията пали, комшията гаси", отговори Велков на въпрос чувстват ли се подготвени за оказване на такъв вид помощ. В екипа има хора, които са преминали специализиран курс за спасяване на хора под развалините на разрушени сгради в Националния учебен център в Монтана. Имаме нужда от позитивна енергия и морална подкрепа, каза Велков.
На сайта на сдружение „Национална асоциация на доброволците в Република България“ е публикувана банкова сметка за набиране на средства за обезпечаване на престоя на доброволците в Турция.
/РИ/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text