site.btaВ Кърджали бе открито петнадесетото издание на инициативата „Мултикултурният град“


С изложба, посветена на журналиста и изследовател Мара Михайлова, в Кърджали бе открито петнадесетото издание на инициативата „Мултикултурният град“.
Експозицията разказва как продължава семейната история на жената, наричана „будителката на Родопите”, посветила години в помощ на бежанците от Тракия. Описан е житейският път на краеведката, живота на сина й инж. Тончо Михайлов, наричан „бащата на българската Кока – Кола“ до правнучка й – 31 годишната Ромина Михайлова.
В експозицията чрез фотоси е показана единствената приживе публикувана книга на Мара Михайлова „Писателите и войната” от 1940 г., съдържаща интервюта с видни писатели за отношението им към започналата Втора световна война.
Навръх Световния ден на културното многообразие за диалог и развитие – 21 май, е второто събитие от инициативата „Мултикултурният град“. В парк „Арпезос“ ще бъде открита триметрова арт инсталация с първата буква от пет азбуки - българската, турската, гръцката, арменската и еврейската.
Чрез изложбата „Окото на болката“ от Арт движение Кръг представят темата за войната в днешния свят и изправя посетителя пред мрачния въпрос: по какво си приличат войните.
Събитието „Магията на хляба – една стена, която разказва истории”, отново част от програмата, е посветено на 65 години от създаването на хлебозавода в Кърджали.
Инициативата „Мултикултурният град“ ще приключи в началото на юни, с деветото връчване на годишната награда „Мултикултурният човек” за 2022 г. Отличието се присъжда винаги на кърджалиец за приноса му в развитието на интеркултурния диалог и езиковото многообразие.
/ХТ/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text