site.btaМладите хора имат добра представа за това какво е ЕС, каза ръководителят на Бюрото на ЕП в България Теодор Стойчев
Младите хора имат добра представа за това какво е Европейския съюз (ЕС), средна е представата им за това как функционира той и какво представлява в българското общество. Опитваме се да направим каквото можем - да разясним функциите на отделните институции в ЕС, как се взимат решенията, каква е важността им, и отражението им върху нашето ежедневие. Това каза за БТА ръководителят на Бюрото на Европейския парламент (ЕП) у нас Теодор Стойчев.
С младите говорим по всякакви въпроси - от историята на ЕС и на европейската интеграция през конкретни казуси, които са свързани с европейското законодателство. Искаме да дадем една много добра основа на младежите, за да знаят какви възможности им се предоставят и как възможно най-добре да се възползват от тях, посочи Стойчев. Той говори и за успешните програми насочени към младите - "Еразъм +", "Дискавъри", учебната програма за училища-посланици на ЕП, която се радва на голям успех в България и др.
"Да не забравяме, че няколко пъти беше увеличено финансирането на програмата "Еразъм" в настоящия мандат на Европейския парламент. Сигурен съм, че това ще продължи", заяви Стойчев.
Ръководителят на Бюрото на ЕП у нас коментира, че са важни инициативите към младите и техния интерес към ЕС трябва да се поддържа. Стойчев подчерта, че е важно всеки един да даде гласа си за европейските избори и да участва в демократичния процес. По думите му със сигурност националните политически теми ще изместят европейските такива.
"Но това се е случвало и в предишни кампании, не само в България. Във всички европейски страни има подобна тенденция - вътрешнополитическите теми да изместват големия европейски дебат, затова се опитваме дори и чрез такива по-малки събития като това днес, да поставим европейската тема в дневния ред и да си дадем сметка, че трябва да гласуваме не само за национален парламент, а и за европейски такъв, който в крайна сметка ще определи къде ще се насочи Европейския съюз в следващите пет години и в как ще определи живота на близо 450 милиона европейски граждани. Европейските институции и Европейският парламент ще определят накъде ще тръгнат големите политики - например Зелената сделка, към която вече има съпротива от различни политически партии, различни икономически, социални прослойки", заключи Стойчев.
Днес той и пресаташетата на Европейския парламент (ЕП) в България говориха пред младежи за ЕП и за необходимостта да бъдем европейци с активна гражданска позиция. Срещата бе организирана от Бюрото на ЕП в България. Тя премина като обучение за проверка на факти, насочено към младите хора, които ще гласуват за първи път на европейските избори през месец юни т.г.. В него се включиха ученици от последен клас на няколко варненски гимназии. Дафина Кандова, журналист и експерт в платформата Factcheck.bg, говори за дезинформацията, фалшивите новини и проверката на факти.
В Бургас обучението бе шесто поред и финално такова.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text