site.btaСоциалните работници в Ловеч отбелязаха своя професионален празник с информационна среща на работещите в социалните услуги
По повод Международния ден на социалната работа сдружение „Граждански инициативи“ – Ловеч, и Община Ловеч организираха информационна среща на работещите в социалните услуги в Националния пресклуб на БТА в люляковия град. На срещата бе предоставена информация относно достъпа до социални услуги, както и към утвърждаване професията на социалния работник като значима за обществото.
Кметът на община Ловеч Страцимир Петков благодари за създадените и развити устойчиви социални услуги в Ловеч. Той посочи, че в общината има над 30 форми на предоставяне на социална подкрепа с държано, местно и европейско финансиране, и по този начин социалните придобивки за общността поставят Ловеч сред най-ангажираните градове в страната.
Благодарности за всеотдайността в работата отправи към социалните служители и областният управител на Ловеч Виктор Стойчев, който изрази надежда, че „ви се отплащат със същата емоция и чувства“.
Според потребителите на социалните услуги отношението към тях е най-важно, затова огромно благодаря за това, което правите в социалната сфера, каза Валерия Баръмова, началник-отдел „Здравеопазване, социални и младежки дейности и спорт“ в Община Ловеч.
Весела Цанкова, председател на сдружение „Граждански инициативи“, също изказа благодарности, както към Общината и държавата, така и на сдружение „Закрила“, което развива дейност вече 27 години. „Това е целенасочена работа, на която ние днес стъпваме“, добави Цанкова.
На срещата стана известно, че над 300 служители в община Ловеч са ангажирани с дейности по извършване на социална работа - социални работници, психолози, логопеди, рехабилитатори, терапевти. Друга голяма част от служителите са пряко ангажирани с дейности по предоставянето на социални услуги - лични асистенти, социални асистенти, детегледачи. Над 1000 деца и лица в община Ловеч са преки ползватели на социални услуги, като в зависимост от техните нужди ползват резидентна грижа, дневна грижа или почасови социални услуги, включително в своя дом.
Резидентна грижа се предоставя в четири защитени жилища, седем центъра за настаняване от семеен тип, две наблюдавани жилища, преходно жилище, Дом за стари хора и Дом за пълнолетни лица с физически увреждания.
Три са звената, които предоставят почасови социални услуги, включително в домашна среда - Домашен социален патронаж, Център за обществена подкрепа и Център за социална рехабилитация и интеграция. Чрез Домашен социален патронаж грижа топла храна и грижа у дома си получават вече 350 възрастни хора с увреждания и/или в невъзможност да се самообслужват. Център за обществена подкрепа е звеното, което оказва социална подкрепа чрез квалифицирани специалисти - социални работници, психолози, логопед, терапевти на деца и семейства на територията на общината, а в Център за социална рехабилитация и интеграция специализирана подкрепа и рехабилитация получават деца и лица с увреждания, с цел преодоляване на бариерите, породени от увреждането и успешната им интеграция сред обществото.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text