site.btaБългарски селскостопански животни бяха показани на Деветнадесетия национален събор за опазване на местните породи край Калофер
Стотици присъстваха на Деветнадесетия национален събор за опазване на местните български селскостопански породи животни, който се проведе днес в местността Паниците край Калофер. Събитието премина под наслов „Да запазим заедно българското“.
Един от очакваните моменти на събора беше дефилето на селскостопанските животни, което даде възможност на присъстващите да видят отблизо местни породи. В дефилето първи се включиха 20 коня от породата Каракачански кон. Проведе се и церемония по награждаване на участниците, отличили се със своите постижения в отглеждането и опазването на местните породи.
Съборът стартира в 11:00 часа с музикално изпълнение на калоферски гайдари към Народно читалище "Христо Ботев" в Калофер, след което беше отслужен водосвет за здраве, официалните гости на събитието поздравиха присъстващите. Целта на събитието е да се популяризира и съхрани богатото наследство на традиционните български породи, които са ключови за запазването на биоразнообразието и културната идентичност на страната.
Сред официалните лица бяха кметът на Калофер Драгомир Боев, Георги Йорданов - директор на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ), зам.-министърът на земеделието и храните, доц. д-р Деян Стратев, Явор Гечев, съветник на президента по селскостопанските въпроси и Румен Стоянов, председател на Организацията на развъдчиците на автохтонни породи овце в България – град Калофер.
"За тези 19 години заедно с държавата в лицето на Министерството на земеделието и Изпълнителната агенция, заедно с всички развъдни организации наистина успяхме да запазим доста от породите български селскостопански животни. Успяхме, защото най-вече трябва да се радваме, че има хора, които искат да ги гледат. Мога да кажа обаче за бъдещето, че не съм доволен за това което предстои, защото при тези ограничения без пасища тези автохтонни породи ще намалят. Успяхме да направим така, че вече не всички са в граница изчезващи, но сега може би ще настъпи обратният ефект", каза Румен Стоянов и отправи апел към управляващите. "Вразумете се хора. Направете така, че този поминък да бъде, не спъвайте това, което сме направили с годините, защото толкова средства са вложени, за да има селектирани животни и е лошо да погубим всичко", допълни той.
"Днес е един особен ден, в който в продължение на 19 години натрупа в нас едни впечатления, които ни дават силата да продължаваме напред. Това събитие върви напред и нагоре и то доби мащабите на национален форум с измерение на институция. Това се случва благодарение на организаторите, на техните съмишленици, на всичките стопани от цяла България. Няма как да подминем и калоферските стопани. Това са мъже и жени, които тази година в продължение на един месец ежедневно се бориха за своите права, за своите правдини, за нашите семейства и за нашите бъдещи поколения. Те доказаха, че искат да продължат да развиват стопанството с местните породи. Аз винаги съм ги подкрепял, с тях съм и ще продължа да бъда с тях", каза кметът на Калофер Драгомир Боев в поздравителното си слово.
С няколко думи към присъстващите се обърна и заместник-министъра на земеделието и храните доц. д-р Деян Стратев. "Благодаря, че се докосвам до този наш и ваш вълшебен празник и до това великолепно място, което е запазило и българските традиции", каза доц. Стратев. Той пожела на организаторите със същия устрем да продължат с празника и през следващите години, след което прочете поздравителен адрес от министъра на земеделието и храните Георги Тахов.
Съветникът на президента по селскостопанските въпроси, Явор Гечев също поздрави присъстващите на събора от свое име и от името на Румен Радев. "По тези поляни векове са пасли животни. Ние сме от една страна на тази битка, в която в Балкана животни и то български, трябва да има", коментира Явор Гечев.
Към присъстващите се обърна директорът на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството зооинженер Георги Йорданов, като призова всички собственици, които се занимават с български породи да бъдат здрави, за да могат да предадат на идните поколения породите, занаята и цялата философия около отглеждането им.
"Животновъдството в България е свързано с бита и историята на нашия народ. Днес тук за 19 път представяме български отечествени породи, които са свързани с изхранването на българския народ в неговата история. В момент на глобализация и промяна на климата на планета специфичността на местните породи ще излиза с всеки изминал ден на преден план и тя ще има значение не само за поддържането на биологичното разнообразие в дадената страна, но най-важното с изхранването. Специфичността на нашите традиционни български породи се крие в техните уникални гени, които носят и предават на поколенията си и са свързани с местообитанието и начина на отглеждане", каза още зооинженер Георги Йорданов.
Празникът продължи с културна програма, в която участие взе Фолклорната група на село Тракия. Съборът се провежда под патронажа на Министерството на земеделието и се организира от Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството и Сдружение на развъдчиците на автохтонните породи овце в България - Калофер.
/ТТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text