site.btaРазград отбеляза Деня на Съединението пред Войнишкия паметник
Разград отбеляза 139-тата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия с тържество на площад „Възраждане“ пред Войнишкия паметник днес.
Празнично слово произнесе Кметът на Община Разград Добрин Добрев. В него той припомни факти от една от най-светлите дати в българската история, направи препратки и към нашето съвремие.
„На 6 септември 1885 година източнорумелийските дружини, водени от българските офицери, заедно с въоръжените чети на въстаналия народ, обсаждат конака в Пловдив и арестуват генерал-губернатора Гаврил Кръстевич. Съставено е Временно правителство начело с Георги Странски. Два дни по-късно, княз Александър I Батенберг с Манифест утвърждава Акта на Съединението и приема титлата княз на Северна и Южна България.
Съединението е посрещнато враждебно от съседните държави, но е защитено блестящо от младата българска армия в последвалата Сръбско-българска война през ноември 1885 година в боевете при Сливница и Драгоман, при Трън и Видинската крепост.
Прави впечатление, особено от гледната точна на нашето разединено съвремие, че подготовката и историческия акт на Съединението не е само решение на управниците, нито е само порив на обществото. С това важно за нацията ни дело се заемат политици, загърбили различията си, дипломати, военни, революционери, обикновени хора от различни обществени прослойки, всички – от Княз Александър I Батенберг до учителката от Горно Койнаре Недялка Шилева, която ушива знамето на Съединението. Общите им последователни усилия постигат по мирен начин целта си, но впоследствие се налага тя да бъде защитена и с оръжие в ръка. Повод за гордост днес за нас е фактът, че в последвалата през ноември 1885 г. Сръбско-българска война участват стотици доброволци от Разградския край, и до днес е известен „Разградският редут” край Сливница по името на смелите войници от Трета разградска редовна дружина и Четвърта запасна дружина, сформирана в Разград от жители на града и съседни населени места.
Съединението е пример за държавническа мъдрост и народно единство, велико дело в славната българска история, което славим и помним.
Днес, за съжаление, няма национален идеал, който да ни обединява по този родолюбив начин, но макар и не толкова често, и макар и не толкова всеобхватно, както би ни се искало, има теми, поводи и каузи, които ни събират нас, разградчани. Такива са съдбите на наши болни съграждани, такива са доброволческите акции в подкрепа на социално слаби, кампаниите за чиста природа и чисти населени места, включването на доброволци в гасенето на пожари и други обединяващи хората събития. Да, далеч по-лесно е да намерим поводи за разединение, но много по-важно е и осмисля живота на всеки от нас протегнатата ръка и решаването на проблеми заедно. Вярвам, че тези жестове ще стават повече и че това ни прави достойни наследници на предците, съхранявали българския дух и бранили българската държавност.
Нека днес се преклоним пред героите от преди 139 години и се стараем да бъдем като тях - с нашите възможности, в нашето време.“.
Празничен поздрав към събралите са на площада отправиха Градски Духов оркестър и Детски танцов ансамбъл „Лудогорче“ при Капански ансамбъл-Разград.
С ритуал по поднасяне на венци и цветя завърши празничното събитие. Първи венец поднесоха Кметът на Община Разград и заместник-председателят на Общинския съвет Стоян Ненчев, цветя поднесоха заместник-кметовете Полина Иванова, Зорница Евгениева и Елка Неделчева, както и секретарят на Община Разград Нели Добрева. Венци поднесоха и: народният представител Гюнай Хюсмен, народният представител Хабибе Расим, областният управител Владимир Димитров, представители на политически сили, на културни институции и граждански организации.
/ВМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text