site.btaОбщина Русе: Общинските съветници одобриха програмата и бюджета за 64-ото издание на фестивала „Мартенски музикални дни“
Програмата и бюджетът на 64-ото издание на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“ бяха утвърдени на редовна сесия на Общинския съвет днес. Престижният форум ще се проведе през март 2025 година и ще предложи 23 концерта и 6 изложби с участието на артисти от 16 държави и 3 континента.
Фестивалът е сред най-реномираните културни прояви в България и е носител на почетното звание „Европейски фестивал“ на Европейската фестивална асоциация. Съветниците подкрепиха предложението на кмета Пенчо Милков за предоставяне на общинска субсидия в размер на 145 000 лв., която е част от общата приходна рамка от 327 000 лв. Основният дял от бюджета – 182 000 лв., ще бъде осигурен чрез външно финансиране, включително спонсорства и дарения.
Фестивалът ще представи музика от ренесанса и барока до джаза и съвременните жанрове. Сред международните гости се открояват имена като Гидон Кремер и неговото трио, испанският кларинетист Пабло Бараган, американският струнен квартет „Brooklyn Rider“, френският пианист Адам Лалум и чешкият валдхорнист Радек Баборак.
Един от акцентите е участието на нидерландския блокфлейтист Ерик Босграф в програма, обединяваща европейска старинна музика и български традиции. Впечатляваща ще бъде и американската програма на немския пианист Кай Шумахер, която комбинира класика, електроника и построк култура.
Сред българските участници са изявени музиканти като Красимира Стоянова, Лия Петрова, Светлин Русев и камерният ансамбъл „Софийски солисти“. Специално внимание е отделено на годишнините на проф. Александър Хинчев и проф. Георги Спасов, както и на паметта за композитора Лазар Николов.
Фестивалът включва две големи оперни премиери – световната премиера на камерната опера „Алма“ от Любомир Денев и първата постановка в България на „Ломбардци“ от Джузепе Верди. Закриването на фестивала ще бъде с изпълнение на Вердиевия „Реквием“ под диригентството на Емил Табаков, събирайки международни солисти и Русенския фестивален оркестър и хор.
Общият бюджет на фестивала възлиза на 327 000 лв., от които 263 629 лв. са предназначени за възнаграждения и пътни разходи на артистите. Разходите за организационно-техническа подкрепа, включително настаняване, реклама и транспорт, са 62 900 лв.
Председателят на Общинския съвет подчерта, че фестивалът е не само културно, но и икономическо събитие за града, привличащо публика и партньори от страната и чужбина.
/АЧМ/
news.modal.header
news.modal.text