site.btaОбластна администрация Русе: 31 дела за домашно насилие са образувани в Русенския районен съд от началото на тази година
Близо 40% ръст на делата, образувани по реда на Закона за защита от домашно насилие, отчитат от Районния съд в Русе. От началото на тази година техният брой е 31, докато за същия период през 2023 г. той е бил 22. За цялата изминала година делата за домашно насилие, заведени в Районния съд в града са били 106. Данните бяха представени по време на финалната пресконференция по проект „Партньорство с кауза“, който се реализира от Сдружение „Център „Динамика“ – Русе в партньорство с Клуб „Отворено общество“ – Русе и Областната администрация, финансиран по Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021 г. По време на пресконференцията беше споделено още, че до края на миналия месец в Русенско са били издадени 17 заповеди за защита от началото на тази година. 13 от тях са били за незабавна защита. За сравнение през 2023 г. тези заповеди са били общо 111, от които 58 за незабавна защита. Според областния управител Данаил Ковачев темата за превенцията на домашното насилие трябва да е на постоянен фокус пред държавната и местна администрация, като доброто взаимодействие между институциите и неправителствения сектор е ключов компонент.
В рамките на проекта бяха проведени повече от 40 срещи във всички населени места от региона, както и редица обучения на специалисти и ученици. В рамките на информационните сесии, в които участваха повече от 1000 души от региона, бяха разгледани редица реални казуси. Темите, които бяха обсъждани включваха спецификата при работа с деца, жертви и/или свидетели на престъпления или пострадали от насилие, превенцията на агресивно поведение при подрастващите, както и адекватното и навременно предоставяне на психологична, социална и правна подкрепа на пострадали от домашно насилие и на извършителите на такова. Особено внимание бе обърнато на подходите за ранна превенция при домашно насилие и междуинституционално сътрудничество, а също и на различните услуги за подкрепа на жертвите от домашно насилие. Част от своеобразния курс включваше и по-тясно профилирани юридически теми, като прилагането на Закона за защита от домашно насилие, както и ролята на координационния механизъм за помощ на пострадали от домашно насилие.
Припомняме, че от октомври 2022 г. в Русе функционира и уникален по рода си консултативен център за безплатна помощ на хора от уязвими групи, претърпели насилие. Той обхваща територията на всички общини от областта, като за целта при случай на домашно насилие, мобилен екип от Русе се среща с пострадалите и им съдейства по всякакъв начин. До момента от услугата са се възползвали над 260 души от региона. От януари 2024 г. до сега Центърът е помогнал на повече от 40 потърпевши. Добрата новина е, че Центърът ще продължи да функционира и след края на проекта. Потърпевшите могат да получат психологическа, социална и юридическа консултации от експертите в Центъра. Повече може да научите на: https://domesticviolence-ruse.eu/.
На пресконференцията присъстваха и представители на Малка грантова схема на Програма „Правосъдие” към Министерството на правосъдието.
/ВМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text