site.btaКметът на Ловеч поздрави участниците в отбелязването на 85 години музей на Левски в Карлово
Кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова заедно със служители на РИМ Ловеч взеха участие в отбелязването на 85 години от превръщането на възстановения роден дом на Апостола в Карлово в къща музей. Научните конференции се проведоха в Национален музей „Васил Левски“ в Карлово на 18 и 19 ноември 2022 год.
Специално обръщение към участниците през втория ден направи кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова, която е и председател на Ловешкия комитет "Васил Левски". Дългогодишните нейни контакти с карловския музей още от времето като директор на училище в Ловеч дават възможност тя да има поглед към развитието на музея и партньорството ни с РИМ - Ловеч и да подкрепя общите инициативи.
Двете основни теми на конференциите бяха - „Нови документи и нови изследвания за български възрожденци и техните музеи“ и „Движимите културни ценности в образователните програми на къщи музеи на български възрожденци“.
В първия ден на националната научна конференция бяха представени два урока на живо по образователната програма „Аз уча в музей „Васил Левски“ – с ученици от СУ „Васил Левски“ и ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“. В рамките на темата за движимите културни ценности с водещ д-р Аксиния Бутева се включиха с презентации музейни специалисти от Къща музей „Иван Вазов“ - Сопот, музея в Трявна, НМО - Габрово, НМ „Васил Левски“ и НЛМ.
В следобедните часове конференцията продължи с темата за новите документи с водещ проф. Пламен Митев, а в дискусиите се включиха участници и гости.
Бяха представени и новоизлезлите книги на проф. Орлин Събев „Документи за Георги Раковски в Османските архиви“ и на проф. Вера Бонева „Иларион Макариополски“.
Приветствия поднесоха кметът на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов, зам.- председателят на Фондация „Васил Левски“ Стойо Карагенски, а поздравителни адреси получихме от министъра на културата проф. Велислав Минеков, Сдружение „Български музеи“ и от редица музеи.
По време на конференцията представихме книга втора от поредицата ни "Нови документи и изследвания". Тя е със заглавие "Васил Левски, четническите акции и комитетското дело 1867-1873 г." Изданието включва материалите от научната конференция на същата тема, проведена в Карлово на 18 февруари 2022 г. Представените документи, изследвания и дискусионни въпроси са свързани с четническата тактика в годините преди, по време и след активната дейност на Апостола по изграждане на ВРО. Вниманието на авторите е насочено към четническите акции през 1867-1868 г., замислени и осъществени от различни емигрантски кръгове, както и към еволюцията в разбиранията на Левски за използване на четите в борбата за Освобождение.
Някои текстове са насочени в по-общ план към четническата тактика и Васил Левски – това са автори като проф. Пламен Митев, доц. Тодор Радев, проф. Вера Бонева, проф. Пламен Павлов, доц. Антоанета Кирилова, Теодор Тончев от РИМ – Ловеч.
Други текстове представят конкретни измерения на темата в регионален план и отделни възрожденски дейци /доц. Светла Атанасова, Светлана Мухова, д-р Милена Андреева, д-р Иван Иванов, д-р Веселина Антонова, Денис Иванов, Веселина Антонова, Ани Саргавакян/.
Най-новите документи, включени в сборника, са откритите от Виктор Комбов в масивите на Османския архив в Истанбул материали за четата на Димитър Топалов – Войняговеца. Четата е преминала в Българско през 1867 г. паралелно с четата на Панайот Хитов и стигнала до Карлово, Войнягово и на запад до Софийско. Разпитите на заловените четници на различни съдебни инстанции са преведени от проф. Орлин Събев. Те хвърлят светлина и върху действията на другарите на Апостола в Карлово Христо Пулев и Иван Тюрмето за обезпечаване на четата с муниции. Анализ на тези документи предлага Дора Чаушева.
Научен редактор е проф. Пламен Митев. Сборникът е реализиран от Издателство "Златен змей".
През втория ден на националната конференция своите изследвания представиха колегите от ИМ – Карлово, с доклад за Иван Грозев, НМ "Христо Ботев" за книжовното наследство на Ботьо Петков, съхранено в музея, от Пирдоп, Перущица, Трявна. Теодор Тончев от Ловеч запозна аудиторията с неизвестни сведения за личното оръжие (сабя и кама) на Васил Левски, а Надежда Петрова от НМ "Васил Левски" с нови документи за Ганьо Маджереца и семейството му.
Ръководители на конференцията в частта „Нови документи и нови изследвания за български възрожденци и техните музеи“ бяха проф. Пламен Митев от СУ и проф. Вера Бонева от ИНИБИТ.
Участници и гости на конференцията - председатели на комитети "Васил Левски" от различни селища, посетиха къщата на Иван Грозев до паметника на Левски в Карлово и разгледаха фото-документалната изложба в нея.
Дискусиите и разговорите между колеги от различни музеи, обмяната на опит и мнения, доведоха и до нови идеи. Това е особено полезно тъй като през следващата 2023 г. се навършват 150 години от гибелта на Апостола.
/СТГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text