site.btaАтанас Славов: Представителите на Венецианската комисия разбраха, че е важно да укрепим парламентаризма
Представителите на Венецианската комисия разбраха, че е важно да запазим парламентаризма и да го укрепим, тъй като съществуващият модел на служебно правителство създава проблеми. Това заяви министърът на правосъдието Атанас Славов в предаването “Лице в лице” след срещата си с докладчици на Венецианската комисия по предложенията за промени в Конституцията на България.
Основната цел на членовете на Венецианската комисия е да проучат как предложените промени в Конституцията ще се прилагат на практика, поясни министър Славов. Той разказа, че членовете на комисията са задавали конкретни въпроси за правомощията на органите, които се променят. Становището на комисията трябва да се гласува на заседанието й на 6 и 7 октомври.
“Говорихме и за предложената промяна в статута на служебното правителството и правомощията на главния прокурор. Особено внимание отделихме и на предложената индивидуална конституционна жалба - достъпа на всеки гражданин пред КС. Това бяха съвсем конкретни експертни и професионални въпроси”, каза той.
„Текстовете за промяна на Конституцията, особено в частта за промените в съдебната власт, следват много плътно предишните становища на Венецианската комисия - и по проекта за конституционни промени от 2015 г., и по проекта на ГЕРБ от 2020 г. и десетилетия преди това, когато е ставало въпрос за структурата на Висшия съдебен съвет“, допълни Славов.
По въпроса със статута на служебното правителство са обсъдени проблемите, които биха възникнали с назначаването на премиер от трима предварително посочени - управителя на БНБ, председателя на Конституционния съд или действащия председател на парламента. Както и какво се случва, ако президентът не одобри състава на служебно правителство.
“Неясно остава защо е този пинг-понг между държавния глава и парламента. Тези въпроси бяха обсъдени днес, аз съм ги поставял пред народни представители. Това, което трябва да е ясно и то беше предложено от членове на комисията - когато едно правителство е в оставка и не може да се формира нов кабинет, правителството в оставка да остане като служебно. Толкова е просто, толкова е ясно, и фигурираше в първоначалния проект, по който съм работил и аз. Защото така се запазва парламентарната форма на управление”, каза той.
“Днес дори по тази тема коментирахме дали е налице необходимата политическа култура правителството в оставка да остане като служебно. Чуват се и мнения, че това би могло да блокира политическия процес, че няма да има изход от кризата. Затова има открити въпроси”, добави той.
Министър Славов обясни и вижданията за избор на представители в двата съдебни съвета - на съдиите и на прокурорите след разделянето им, както предвижда проектът за промени на основния закон. Предвижда се членовете на съдебните съвети да са юристи с дълъг стаж и високи морални качества, които се ползват с голямо обществено доверие. “Целта на цялата промяна е да се избират високоморални хора. Това не трябва да са действащи политици, да не са партийни лоялисти, които ще бранят определена позиция”, каза той.
По темата за избора на членове на новата антикорупционна комисия, той заяви, че предварителният подбор на кандидатите гарантира деполитизация на органа. Според него все още остава дискусионен въпросът колко да са членовете на комисията, за да може ефективно да разследва корупцията по високите етажи на властта.
news.modal.header
news.modal.text