site.btaТаско Ерменков: Когато управляващите са мнозинство в парламента, но политиките им са малцинство сред хората – нямат моралното право да променят Конституцията
„Понеже говорим за Конституция – нещо, което трябва да бъде основополагащо за години напред, силно се съмнявам, че в едно управляващо мнозинство, което е мнозинство в парламента, но всичките му политики по социологически проучвания са в малцинство, има моралното право да прави промени в Конституцията, които засягат това мнозинство, което е срещу тях“. Това заяви членът на Изпълнителното бюро на БСП Таско Ерменков в ефира на Euronews Bulgaria.
Социалистът даде пример със социологическите сондажи, оповестени от „Галъп“ – колко са против еврото, колко са против войната, колко са съгласните с това, което се случва в България, с политиките на управляващите.
„Така че – нека първо да определим и то да стане на базата на един широк обществен разговор, какви са целите, които се преследват с промените в една Конституция, да стигнем до едно общо разбиране в мнозинството от хората, че тези промени са необходими – тогава да пристъпваме към такова важно действие. Конституцията не е нещо, с което можем да си позволим да си играем, защото в момента имаме тази възможност и играчката е в ръцете ни“, коментира социалистът.
„Какъв е аргументът на управляващите 3 март да не е национален празник? С какво разединява 3 март?“, попита Таско Ерменков. „3 март разединява онези, които имат някакви комплекси към своето минало. Защото 3 март е дата, която е еманация на усилията на всички онези, които по време на турското робство са се борили срещу него и са искали да имаме свободна държава. Еманация на делото на Панайот Хитов, на Хаджи Димитър, на Стефан Караджа, на делото на Апостола на свободата Васил Левски, на всички онези, които положиха костите си, в това число и на Шипка – за да я има свободна България“, подчерта социалистът.
Той цитира Иван Вазов, оставил непреходните слова „Има едно име що вечно живей…..и смива срамът, и на клеветата строшава зъбът. О, Шипка!“. Затова в БСП сме категорични, че националният празник е 3 март“, подчерта Таско Ерменков.
Относно предложените от управляващите конституционни промени социалистът посочи още: „Пътят към ада винаги е постлан с добри намерения. И когато говорим, че промените, които са предложени – са крачка в добрата посока, нека да не забравяме, че след крачката в добрата посока, ако тръгнем към грешната – можем да паднем в пропастта“. Той даде пример за грешно решение: „Да опитваш да формираш органи, които ще управляват съдебната система – така че те да бъдат не независими, а напротив да станат още по-зависими и политизирани“.
„Когато говорим за ограничаване на правомощия и това каква е ролята на президента – сме много далеч от конюнктурните теми дали този президент в момента ни харесва, или не. Говорим за принципната позиция. Това че на някой този президент в момента не му харесва не е основание в дългосрочен план да лишава президентската институция от важни функции“. Така Таско Ерменков отговори на въпроса на водещата за позицията на БСП по отношение на служебните кабинети. „Защото тук става въпрос не само за това кой ще назначава, а за взаимен контрол. Независимостта на властите не е само това всяка власт да може да взима самостоятелно решенията си, но е базирана на взаимния контрол на всяка власт върху другата. Иначе няма демокрация“.
В коментара на актуалната тема за случай на насилие от Стара Загора, Таско Ерменков подчерта: „Проблемите, свързани със защитата на жертвите на насилие, какъвто е последният изключително грозен случай, са и законови, но и на прилагащите закона органи. Но когато тези, които прилагат законите - като се почне от защитаващите и правораздаващите, не си вършат работата, или си я вършат, оставяйки привкуса на чуждо вмешателство – резултати няма как да има. Няма го и онова действие, което да накара хората да почувстват, че държавата стои зад тях и че има справедливост“.
По думите му затова, когато се говори за съдебна система, една от причините БСП да не подкрепя промените в Конституцията е, защото тези промени няма да доведат до резултати, каквито очаква обществото от една такава промяна: „А именно - да се ускори процеса на правораздаване, да се подобрят процесуалните практикир така че справедливостта да възтържествува - и не някога във времето, когато хората са забравили за какво става въпрос, а много бързо, много ефективно“, заяви Таско Ерменков и подчерта, че това е важно за целия процес, включително и превенцията.
„БСП последователно работи и внася още от 44-ото НС всички онези закони, които са необходими, за да предпазим жените, а и не само тях, българските граждани от домашно насилие. И тези закони, за съжаление, не всички се приеха. А Истанбулската конвенция не определя правовата рамка, в която действат правораздаващите и правоохраняващите органи. Истанбулската конвенция се използва като една пропаганда - под знамето на защита правата на жените да защитаваме неща, които са далеч от човешката природа и физиологическа същност“. Така Таско Ерменков отговори на въпрос на водещата за критиките на някои, че случаят в Стара Загора е можел да бъде избегнат, ако Истанбулската конвенция е била приета.
В отговор на въпрос на водещата за местните избори и има ли намеса от страна на президентската институция Таско Ерменков посочи: „Да, има опити, в които президентската институция се опитва да се намеси в местните избори, в това число и чрез областните управители, които бяха назначени от служебния кабинет. За да може все пак да имат базата, върху която след това евентуално да се изгради един нов политически проект. Защото вие знаете, че чрез местната власт се стига най-близко до хората“, заключи социалистът.
news.modal.header
news.modal.text