site.btaНационална лозаро-винарска камара: Лозаро-винарският бранш заряза ритуално лозите в Поморие
Представители на лозаро-винарският сектор, официални лица и гости посрещнаха заедно Трифон Зарезан в лозята в землището на общ. Поморие, обл. Бургас.
Гости на събитието бяха Иван Алексиев - кмет на община Поморие, Димитър Горов – зам. изпълнителен директор на ДФ „Земеделие“, Явор Жеков – член на УС на Българска стопанска камара, Пламен Янев – областен управител на обл. Бургас, Йордан Чорбаджийски - председател на Националната лозаро-винарска камара, Янчо Илиев – зам. кмет на община Поморие, Адам Адамов - председател на Общински съвет - Поморие, Ива Кусева и Никола Абрашев – общински съветници от Общински съвет Поморие, Васил Едрев - кмет на общ. Айтос и Христо Янков – изп. директор на „Черноморско злато АД“.
По време на традиционния ритуал по зарязване на лозите, председателя на НЛВК Йордан Чорбаджийски, пожела на гроздо и винопроизводителите една успешна година, плодородие и здраве през новата 2024 г. Той коментира, че изминалата година е била доста трудна, придружена с много дъждове, но и суша в неподходящото време. „Надявам се през тази година времето да бъде с нас и държавата да се включи в подпомагането, защото иначе целия бранш не ни чака нищо добро.“ Чорбаджийски призова за спешни мерки в посока на възстановяване на „Напоителни системи“ и облекчаване на условията за сондажи. Той напомни и за проблема с изравняването на субсидиите за сектора с тези в другите европейски държави, за да падне себестойността на гроздето и българските вина да станат конкурентоспособни на тези в чужбина.
Кмета на Община Поморие Иван Алексиев сподели, че за него е изключителна радост за втора поредна година общината да е домакин заедно с НЛВК и „Черноморско злато“ на празник по повод „Трифон Зарезан“. „Това партньорство, което правим в годините дава възможност качеството на виното, което правим в нашия регион да е на изключително високо ниво, но и завръщането на традиционните поморийски сортове Памид, Димят и Мускат.“
Празникът продължи с богата фолклорна програма, в която взеха участие Детски фолклорен танцов ансамбъл „Раковина“, фолклорен оркестър „Славяни“ и обичаната изпълнителка Нелина. За всички присъстващи, организаторите бяха осигурили вкусна скара и греяно вино.
Трифон Зарезан е трудов обичай, свързан с първите стопански дейности, които се извършват по лозите, и е в чест на свети Трифон, закрилник на лозарите и винарите. Началото на февруари е и календарният период, в който изпращаме зимата и посрещаме пролетта и възраждането на живота. Трифон Зарезан е и денят, в който по обичай си пожелаваме добра реколта през годината и плодородие.
За НЛВК:
Националната лозаро-винарска камара е единствената организация в България, която обединява на професионална основа всички, заети в лозарството и винарството. Учредена е през февруари 2000 г. Мисията на камарата е да защитава професионалните интереси на своите членове, качеството, автентичността и произхода на виното.
Националната лозаро-винарска камара и нейните 6 регионални звена са уникални по своя правен статут неправителствени организации, които са призвани да работят за развитието и конкурентоспособността на лозарството и винарството в страната. Националната лозаро-винарска камара поддържа регистър на гроздо и винопроизводителите в България. Лозаро-винарските камари издават сертификати за произход на качествено вино и автентичност на гроздова ракия и бренди и формират дегустационни комисии за извършване на задължителен органолептичен анализ. Националната лозаро-винарска камара изготвя стратегия за развитие на лозарството, винарството и осъществява политиката в този сектор
За Черноморско Злато АД:
Историята на винарната Черноморско злато започва през 1924 година – в Поморие предприемчиви българи учредяват първата Лозаро-винарска кооперация “Димят“ , а вековния опит в правенето на вино дава самочувствието на поморийските винари да изградят през 1932г. първата съвременна изба в града.
През 50-те години на миналия век Черноморско злато придобива облика на модерен завод, чиято продукция е ценена високо. Двадесет години по-късно поморийската винарна има нов повод за гордост – създаден е специален корпус с 12 000 дъбови бъчви за стареене на винен дестилат. Някогашната изба от 1932г. днес е сърцето на уникален хотелски комплекс за модерен винен туризъм с красив ресторант, дегустационна и музей, известен на почитателите на класни вина като „Виа Понтика“.
В основата на всичко са добре гледаните лозя. Притежават повече от 700 хектара собствени лозя от най-известните класически винени сортове. Всички процеси се извършват ръчно – от брането, деликатното отделяне на зрънцата от чепките до прецизното сортиране на напълно здравите и узрели зърна.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text