site.btaКапитанът на украинския ледоразбивач “Ноосфера” към българските антарктици: Украйна продължава и през войната експедициите на Антарктида
Дори през войната антарктическите експедиции на Украйна не са спирани и страната инвестира в ремонт на украинския научноизследователски ледоразбивач “Ноосфера” през миналата година в Кейптаун, Република Южна Африка. Това каза капитанът на кораба Павло Панасюк на ръководителя на 32-та българска антарктическа експедиция професор Христо Пимпирев, началника на Висшето военноморско училище флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, акредитирания за Чили посланик на България в Аржентина Стоян Михайлов и генералния директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев. Те посетиха “Ноосфера” на пристанището на най-южния чилийски град Пунта Аренас, откъдето утре се очаква да замине последната група от българската антарктическа експедиция.
На мостика капитан Павло Панасюк представи възможностите на кораба, който от началото на януари е в Пунта Аренас след като в края на 2023 г. достигна украинската антарктическа станция “Академик Вернадски“ на остров Галиндез от архипелага Вилхелм до Антарктическия полуостров, основана като британска база през 1954 г. (през 1977 г. наречена “Фарадей”), която през 1996 г. Великобритания предава на Украйна.
“Ноосфера” под името “Джеймс Кларк Рос” е бившият флагман на Британската антарктическа служба, построен през 1990 г. и закупен от Украйна през 2021 г. Капитан Панасюк обясни, че след месец корабът ще закара поредния екип на украинската база “Академик Вернадски” и ще закара карго до полската антарктическа база “Артстовски”.
Наименованието “Ноосфера” (от старогръцки език “сфера на разума”) идва от теорията на академик Владимир Вернадски за взаимодействието на човека и природата, която той означава с тази дума. Корабът е дълъг 99.04 метра, широк е 18.85 метра и с водоизместимост 5 732 тона. 75 човека е максималният капацитет, от които 23 души екипаж, основно от украинци, но е имало също чилиец и двама индуси. По думите на капитан Панасюк на борда има около 10 научни лаборатории.
Флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров разказа за настоящата мисия на българския военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” и предложи сътрудничество с украинския кораб в полярните води.
Професор Пимпирев отбеляза дългогодишното сътрудничество между антарктическите институции на България и Украйна и предложи това сътрудничество да бъде разширено със съвместна работа на двата новопридобити научноизследователски кораби.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text