site.btaМинистър Радев поздрави екипа на ВЕЦ Бояна за 100-годишния й юбилей
ВЕЦ Бояна е не само най-старият пълноценно функциониращ актив на Националната електрическа компания, а и една от първите водноелектрически централи в страната, особено когато говорим за централи за обществено ползване. Първоначално хората са приемали електричеството с невероятно недоверие. Днес тази централа е богатство за НЕК и всички колеги – бивши и настоящи, макар да няма бивши енергетици. Това каза министърът на енергетиката Румен Радев в приветствието си по повод 100-годишнината от въвеждането в експлоатация на една от най-старите водноелектрически централи в България – ВЕЦ Бояна в едноименния квартал на София. В събитието се включиха също заместник-министърът на енергетиката Николай Николов, изпълнителният директор на НЕК инж. Мартин Георгиев, председателят на Съвета на директорите на БЕХ проф. Веселина Бучкова, проф. Валентин Колев, председател на Българската браншова камара на енергетиците, началникът на политическия кабинет на министъра на енергетиката Карина Ангелиева, ветерани и служители от централата и НЕК.
Гостите разгледаха машинната и командната зали на ВЕЦ-а, запознаха се с архивните книжа на диспечерите, датирани от 30-те години на миналия век, със системите за комуникация и турбините, произведени през 1918 г. Централата не само продължава да работи безаварийно с автентичното си оборудване, но и дава своя принос за енергийната система на столицата с производството на екологично чиста електроенергия без въглероден отпечатък.
В приветствените си думи инж. Мартин Георгиев очерта историческите етапи от развитието на централата и значението й за столицата. Нейният пуск е забележително постижение и тя безотказно функционира до днес с голяма част от оригиналните си части. Изпълнителният директор на НЕК поздрави енергетиците за усилията и грижите им да поддържат в изправност съоръженията и връчи на ръководителя на каскада Софийски централи Антон Конярски почетен плакет за юбилея.
Строителството на ВЕЦ Бояна започва през 1892 г., и през годините историята му преминава през множество спадове и възходи. След Освобождението на България си пробиват път първите инвестиционни проекти за европейски облик на държавата и новата й столица, включително за електрификация и въвеждане на електрически транспорт. След редица финансови, технически и исторически премеждия на 13 декември 1923 г. ВЕЦ „Бояна“ влиза в редовна експлоатация към Дирекцията на трамваите и осветлението на Столичната община. В деня на откриването присъстват цар Борис ІІІ и кметът на София Иван Площаков. Централата, която е деривационна и се захранва от р. Боянска, е с две турбини, а инсталираната й мощност е 1.24 МВт. Средногодишното й производство възлиза на 1.8 ГВтч. Това е най-старата ВЕЦ в системата на НЕК.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text