site.btaПрезидентът Румен Радев: Българската нация продължава да черпи вдъхновение от делото на цар Самуил и от самоотвержения труд на учените, които изследват богатата ни история
Държавният глава удостои с Почетен знак на президента историците проф. Георги Н. Николов и проф. Петер Шрайнер
Проф. Шрайнер и проф. Николов отдават в продължение на десетилетия последователни усилия да изучават, съхраняват и представят пред световната общност един от най-значимите периоди в българската средновековна история – Самуилова България, и живота на нейния владетел цар Самуил. Двамата учени допринасят за утвърждаване мястото на България в европейския исторически контекст. Това заяви държавният глава Румен Радев, който днес удостои с почетния знак на президента проф. Петер Шрайнер и проф. д-р Георги Николов на церемония в Гербовата зала на президентската институция. Отличието се връчва за цялостния принос на двамата учени в изследването на средновековната българска история и на Самуилова България.
Президентът изказа признателност на проф. Шрайнер от името на българския народ и научната и академичната ни общност за дългогодишните му изследвания в областта на българската и византийската история. С Вашите забележителни проучвания Вие ни давате възможност да разберем по-добре този период и да запознаем с него света, допълни Румен Радев. Отличието на проф. Петер Шрайнер беше връчено и за приноса му в развитието на двустранните отношения в областта на науката между България и Федерална република Германия.
Проф. Николов беше удостоен с Почетния знак на президента и за ролята му в утвърждаването и развитието на съвременната българска историческа наука и научна школа. Проф. Николов е един от най-авторитетните изследователи на Българското средновековие, посочи президентът Радев, като допълни, че от многобройните трудове на изтъкнатия историк получаваме задълбочен поглед за делото на цар Самуил, за същността на българската държавност и нейното значение за историческия период.
Церемонията по награждаване в Гербовата зала се проведе в контекста на националното отбелязване на 1010 години от смъртта на цар Самуил, което се провежда под патронажа на държавния глава Румен Радев. „Повече от 1000 години саможертвата на цар Самуил и храбростта на нашите предци продължават да са пример, в който преоткриваме същността на родолюбието и на общия стремеж да отстояваме своя национален дух, идентичност и достойнство“, посочи държавният глава. Президентът отбеляза, че българската нация черпи вдъхновение от делото на цар Самуил, както и от всеотдайния труд на учени като проф. Шрайнер и проф. Николов, които изследват нашата богата история и я съхраняват за идните поколения.
Проф. Шрайнер благодари за честта да получи висшето отличие, както и за признанието на академичната общност у нас. Германският учен разказа за професионалния си път, свързан с медиевистиката и българската история, в началото на който стои проф. Иван Дуйчев. Написал съм 60 публикации, в които се опитвам да покажа България и средновековната ѝ история в Германия, заяви проф. Шрайнер.
Името на Самуил стана символ за борба за държавно оцеляване и свобода на България и не е случайно, че той направи цяла епоха в нашата история, заслужено наречена "историята на Самуилова България", заяви от своя страна проф. Николов. Той изказа признателност за почетния знак, който приема и като признание за гилдията на медиевистиката. Горд съм, че получавам тази награда заедно с един от най-големите византинисти на нашето време - проф. Петер Шрайнер, когото смятам и за мой учител във византинистиката и медиевистиката, заяви българският учен.
***
Академичният път на проф. д-р Георги Н. Николов преминава през Центъра за славяно-византийски проучвания „Иван Дуйчев“ и е тясно свързан с катедра „История на България“ в Историческия факултет на Софийския университет. През 2022 г. е избран за професор в професионално направление „История и археология (История на средновековна България – История на Самуилова България)“. Автор е на 10 книги и на стотици научни и научно-популярни студии, статии, рецензии и отзиви, със свои доклади е участвал в над 100 научни форума в България и в чужбина. Води лекции по редица теми, включително „История на средновековна България“ и „История на Самуилова България“. Професор Николов е сред учредителите на Асоциацията на византинистите и медиевистите в България, член на Научния съвет на Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ и е председател на Македонския научен институт.
Проф. Шрайнер е роден в Мюнхен, завършва класическа филология и византология със специализация в областта на славистиката, латинската филология и история и култура на Близкия Изток. През 1979 г. става професор по византология в университета в Кьолн. От 1979 г. до 2005 г. преподава в катедрата по византология в Кьолнския университет. През 1991 г. професор Шрайнер е избран за член-кореспондент на Австрийската академия на науките, а през 2002 г. - за президент на Международната асоциация на византолозите. Значима част от неговата многостранна научна дейност заемат българската средновековна история, връзките между Византия и славяните, както и културата на старобългарската епоха. Проф. Шрайнер отделя специално внимание на владетелите от Първото българско царство – Борис, Симеон, Самуил, като чрез своите научни трудове представя съвременен прочит на едни от най-славните страници в българската история.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text