site.btaМП: Започна работа междуведомствена работна група за изпълнение на решенията на ЕСПЧ по групата дела „ОМО Илинден и др. срещу България“
Да направи пълен анализ на необходимостта от законодателни изменения за изпълнение на чл. 11 от Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи (свобода на събранията и на сдруженията) е задачата на междуведомствена работна група, която започна работа в МП. Ако установи необходимост от изменения в нормативната уредба, групата трябва да предложи такива.
Това е поредна стъпка на българските власти за изпълнение на решенията на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) по групата дела „ОМО Илинден и други срещу България“. Изпълнението е под засилено наблюдение от Комитета на министрите на Съвета на Европа.
Работната група е създадена със заповед на министъра на правосъдието Мария Павлова, неин ръководител е зам.-министър Спаска Кинчева. В състава й влизат представители на съдебната власт, МВнР, МВР, Агенцията по вписванията, преподаватели по право, представители на омбудсмана и експерти от МП.
Основните констатирани проблеми в групата дела вече са по откази на АВ да регистрират такива сдружения, потвърдени от съда.
В изпълнение на решенията на ЕСПЧ в България е въведен нов механизъм за регистрация на сдруженията, от 1 януари 2018 г. е в сила опростена административна процедура, като производствата по регистрация на юридическите лица с нестопанска цел преминаха от съда към Агенцията по вписванията. Предвидено е, че в случай, че не са представени определени документи, на заявителя се дават указания за допълване на искането в тридневен срок. Ако искането за регистрация бъде отхвърлено от АВ, заявителят може да внесе ново искане, като ползва вече предоставени документи в предишна процедура и т.н. Отказите се обжалват на две съдебни инстанции и правилата се прилагат спрямо всички ЮЛНЦ. След старта на законодателната реформа са изготвени подробни указания по процедурата за регистрация, отправяни са послания на високо ниво от министъра на правосъдието и др.
Комитетът на министрите на СЕ оценява положително тези усилия на българските власти и тяхната ангажираност. И приканва към по-решителни действия за осигуряване на пропорционално и предвидимо прилагане на формалните законови изисквания за регистрация на сдружения и даване на задължителни указания, когато това е възможно.
Сред първите задачи, поставени пред групата, са анализ на законовия режим по регистрация на ЮЛНЦ и на практиката на АВ; предоставяне на сравнително-правна информация за регистрационния режим в другите държави от ЕС и др.
news.modal.header
news.modal.text