site.btaЦветелина Пенкова: Съставът и начинът, по който са определени ресорите за съответните европейски комисари, предизвиква повече въпроси, отколкото дава отговори относно приоритетите на следващата Европейска комисия
За важните теми за социалистите в началото на парламентарния мандат говори членът на Европейския парламент Цветелина Пенкова - президент на Европейския енергиен форум и първи заместник председател на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика в ЕП в предаването "Светът и ние" по БНТ.
От Страсбург евродепутатът Цветелина Пенкова коментира темата за финалния състав на Европейската комисия. Според нея той ще стане ясен през следващите няколко седмици.
„Съставът и начинът, по който са определени ресорите за съответните европейски комисари, предизвиква повече въпроси, отколкото дава отговори относно приоритетите на следващата Европейска комисия. Не е ясно и по какъв начин ще протекат изслушванията във всяка една от ресорните комисии към Европейския парламент. Усеща се напрежение и има очаквания, че не всички комисари ще преминат през изслушванията безпроблемно. “, разкри Пенкова.
По отношение на въпроса дали е удовлетворяващ ресорът, който запази България, евродепутатът заяви, че ресор „Иновации, технологии и стартъпи“ е важен и ключов за страната и ЕС. „Това е и причината в предходния мандат съвместно с екипа ми да стартираме и първото европейско законодателство за стартъпи. Получихме сериозна подкрепа от българския и европейския стартъп сектор. Това е начина да дадем на младите хора възможност да се реализират и да развиват своите проекти в рамките на Европа, да намират финансиране в рамките на Съюза и в рамките на България, а не да търсят възможности извън нашия континент!“, изтъкна тя.
Цветелина Пенкова смята, че България е можела да се бори и да получи други ключови ресори, като ресор „Енергетика“, който е бил отреден за Източна Европа. Основната причина да го получи Дания, а не ние, е непостигане на съгласие от българското правителство.
За кандидатурата за комисар на Дания българският евродепутат заяви, че той е изключително опитен и подготвен, но не пропусна да напомни: „В предходния мандат на Европейската комисия и парламент са положени изключително много усилия, за да се гарантира, че ядрено-енергийният сектор е стратегически зелен и той има бъдеще в рамките на Европа и в рамките на България. Важно е тази политика да продължи, а не да стои изцяло и единствено като прерогатив на националните правителства. Необходима е общоевропейска политика. Над 17 държави подкрепят развитието на ядрено-енергийния сектор и това задава посоката за общоевропейска политика. Надявам се новият комисар по енергетика да отстоява тези позиции. Говорим за необходимост от европейско финансиране за развитие на индустрия, която да произвежда компоненти за нови ядрени централи и която да поддържа съществуващите такива. Това е един ключов сегмент от бъдещата политика на Европа в сфера „Енергетика““.
Пенкова определи плана на Марио Драги за европейската икономика и конкурентоспособност като „План на здравия разум“, и допълни, че Драги е изключително подготвен икономист и финансист. „Направи ми силно впечатление, че все едно е запознат със седемте приоритета, които в края на изминалия мандат изведохме заедно с представители на българската индустрия и енергетика. В тези седем ключови елемента бяха заложени – енергетика, необходимостта от повече добив и нова законова рамка на критичните суровини и ресурсите, създаване на високоплатени работни места, развитие на технологиите и иновациите и подобряване на енергийната свързаност в рамките на Европа.“, добави Цветелина Пенкова. Българският евродепутат изтъкна, че категорично трябва националните приоритети да са ясни и да се работи в посока България да се превърне в център за производството на компонентите, съставени от цинк, олово и мед, защото към момента страната ни е само износител на тези суровини.
По отношение на темата дали икономическата или военната сигурност на Европа са приоритет, Цветелина Пенкова добави, че ако искаме да имаме решаваща роля в рамките на развитие на Европа, трябва да има работеща индустрия и икономика, работеща енергетика и енергия на достъпни цени. Нужна е силна дипломация, а не просто въоръжаване! „Конфликтът трябва да бъде решен чрез преговори и дипломатически канали, а не чрез допълнително въоръжаване и загуба на невинни животи от двете страни!“, заяви евродепутатът.
Във връзка с политическата ситуация в Германия и дали тя има връзка с Шенген, Цветелина Пенкова изрази тезата, че решението не засяга рамката на ЕС като политика, а е свързано с вътрешнополитическата ситуация в Германия. „България изпусна своя исторически шанс, в който трябваше да се договори за пълноправното си и едновременно влизане по въздушен, сухопътен и воден транспорт в рамките на Шенгенското пространство. Усилията ни ще продължат по всички възможни канали в рамките на европейските институции!“, категорична бе тя.
news.modal.header
news.modal.text