site.bta23-та церемония за Международния ден на правото да знам 2025 г.


· Кои са най-активните граждани, използвали правото си на достъп до информация?
· Как журналистите ползват Закона за достъп до обществена информация за своите репортажи и разследвания?
· В кои институции практиките на откритост и прозрачност са най-развити?
· Кои бяха най-затворените и непрозрачни институции?
За 23-ти пореден път Програма достъп до информация (ПДИ) ще връчи годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Така ПДИ отбелязва 28 септември – Международният ден на правото да знам. Целите на ежегодните награди са:
▪ Да се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация.
▪ Да се насърчават институциите да изпълняват задълженията си по Закона за достъп до обществена информация и да бъдат прозрачни и отчетни пред обществото.
▪ Да се посочат институциите, които нарушават правото на достъп до информация.
Номинираните се състезават в шест категории – четири награди „Златен ключ” за граждани, журналисти, НПО и институции, и две антинагради – „Катинар” и „Вързан ключ”.
Номинациите и мотивите към тях може да видите на официалната страница на кампанията, а списък с имената на номинираните – по-долу.
Кои са победителите ще стане ясно на церемония на живо в неделя, 28 септември 2025 г., в клуб „Перото“, НДК, от 11.30 ч. Заповядайте!
Международният ден на правото да знам отбелязва създаването на Международната мрежа на застъпниците за свобода на информацията на 28 септември 2002 г. в София.
В резултат на тези кампании и нарастващата популярност, през 2015 година 28 септември бе признат от ЮНЕСКО като Международен ден на всеобщия достъп до информация с Резолюция 38 C/Resolution 57. През 2019 г. бе утвърден и от 74-то Общо събрание на Организацията на обединените нации като Международен ден на всеобщия достъп до информация.
Позитивни награди „Златен ключ” 2025
1. Гражданин, най-активно упражнявал правата си по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ)
Боян Юруков
Мартин Атанасов
Славчо Георгиев
2. НПО, най-активно упражнявало правата си по ЗДОИ
Гражданско движение "БОЕЦ"
Сдружение „Гражданска инициатива за премахване на паметника на съветската армия“
Институт за пазарна икономика (ИПИ)
Български хелзинкски комитет
3. Журналистически материал/кампания, свързани с правото на достъп до информация
Самуил Димитров
Емилия Димитрова-Данкова
Янка Петкова (2 номинации)
Николай Парашкевов
Десислава Николова
Камелия Обретенова
Хрисимира Милкова
Мариела Веселинова
4. Институция, най-добре организирала предоставянето на достъп до информация
Община Сливен (2 номинации)
Антинагради 2025
И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов (2 номинации)
Кмет на район "Красно село" - Столична община
Специалният прокурор за разследване на главния прокурор и неговите заместници
Изпълнителна агенция "Медицински надзор"
2. “Вързан ключ” за най-абсурдно и смешно решение по ЗДОИ
Столична община не признава правото на общински съветници да получават достъп по Закона за достъп до обществена информация
Министерство на труда и социалната политика
Направление "Архитектура и градоустройство", Столична община
Община Гълъбово
=====================
Кампанията за Международния ден на правото да знам се провежда в рамките на проект „Консултативен център за достъп до информация и прозрачност“, изпълняван от Програма Достъп до Информация, подкрепен с грант от Фондация "Америка за България".
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина