site.btaМаргарита Махаева: Време е народът да говори – България заслужава референдум


„За трети път разглеждаме искането за провеждане на референдум относно запазване на българския лев като национална валута. За трети път. Въпросът не е просто икономически, той е свързан с националния ни суверенитет, с нашата идентичност и с правото на българския народ да решава съдбата си.“
С тези думи започна своето изказване от парламентарната трибуна народният представител от „Възраждане“ Маргарита Махаева по време на обсъждането на проекта за решение за произвеждане на национален референдум, внесен от Костадин Костадинов и група народни представители на 19 март.
Махаева подчерта, че правото на референдум е установено в Конституцията на Република България, където ясно е записано, че „цялата държавна власт произхожда от народа“. Тя призова колегите си най-сетне да осъзнаят това и да уважат волята на гражданите.
„Двукратното игнориране на призива на над 600 хиляди българи вече тотално е подкопало доверието в Народното събрание. Ако и сега го отхвърлите, изпращате послание, че парламентът е напълно откъснат от волята на хората. Не се чудете тогава на ниската избирателна активност,“ добави тя.
В изказването си Махаева даде примери от практиката на демократични държави като Швейцария, Ирландия, Дания и Великобритания, където референдуми по ключови въпроси са нормална част от политическия процес.
„Швейцарците гласуват за всичко - от данъчни реформи до въвеждане на нови технологии. През 2003 г. дори гласуваха по въпроса за еврозоната и го отхвърлиха. Защо България трябва да бъде изключение?“, попита тя.
Според нея, въвеждането на еврото не е просто технически въпрос, а такъв, който засяга всеки българин - от цените на хляба до спестяванията в банките. Тя посочи примери като Хърватия, където преминаването към еврото е довело до тежка инфлация, и подчерта, че българите имат право да решат дали искат същото.
„Искането за референдум не е партийна инициатива, а израз на волята на стотици хиляди български граждани. Те не са партийно обвързани, те са хора, които искат да бъдат чути. Референдумът е тяхно право, а отказът да се проведе е отказ от демокрация“, категорична беше Махаева.
По повод аргументите, че въпросът бил противоконституционен, Махаева отхвърли тази теза като „спекулация, използвана от хора, които не искат народът да бъде питан“. Тя обясни, че въпросът, зададен от „Възраждане“, не противоречи на Конституцията, тъй като не става дума дали влизаме в еврозоната или не, а касае срока за въвеждане на еврото, който не е фиксиран в нито един договор.
„България може да влезе в еврозоната тогава, когато е готова -след 2, 10 или 50 години. Въпросът е именно за това: да запазим лева до момента, в който народът реши, че сме готови. Това не е противоконституционно, а разумно и демократично.“, коментира тя.
Народният представител обърна внимание и на манипулацията с алтернативния въпрос, предложен от Президентството - дали България да въведе еврото от 1 януари 2026 г. Според нея подобен въпрос би довел до неуспешен референдум, защото мнозинството от българите ще отговорят с „НЕ“, а законът изисква успешният референдум да получи над 50% „ДА“-отговори.
В заключение Маргарита Махаева заяви: „25 години демокрация и още се страхувате от народния глас. Подкрепете това предложение и позволете на хората да решат сами бъдещето си. Това е не просто законно. Това е честно.“
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина