site.btaОА Варна: Добри практики в ключови дейности на общините и туризма като възможност за целогодишна дестинация обсъдиха кметове от област Варна


Кметът на Община Ветрино Димитър Димитров посрещна в хижа Ягнило представители на общините от област Варна за поредната работна среща на кметовете от региона. Темите, дискутирани от участниците бяха посветени на опита на община Ветрино в дейностите сметосъбиране и сметоизвозване, управлението на отпадъците и функционирането на доброволните формирования в общината. Възможностите и развитието на туризма в общините от областта бе другата тема за дискусия в работната среща.
Ветрино е една от малкото общини в област Варна, която сама се грижи за зимната поддръжка на пътищата и снегопочистването. Общинският експерт Емил Гигов разказа как и с каква техника, собственост на общината, 25-те доброволци помагат при бедствия, аварии, пожари и критични ситуации.
Сериозен дебат предизвика и темата за сметосъбирането и сметоизвозването като опит на община Ветрино. Дейността бе представена от еколога Екатерина Крумова която разясни предимствата на собственото сметосъбиране, както и образователния ефект върху жителите на общината, които не само се учат да пазят чистота, но и да компостират част от отпадъците си.
Как се става “Туристическа община на България” разказа кметът на Ветрино, а кметицата на с.Невша Зоя Атанасова представи амбициозните планове на местната администрация да популяризира природните феномени Мало и Голяма було над с. Невша. Тя покани всички да гостуват на откриването на атрактивно оборудваната екопътека, която води до останки на древни селища и скални ниши от времето на траките.
В отговор на вече обсъждана от кметовете идея за създаване на Туристическа карта на историческите, архитектурните, географските и етнографски и забележителности на територията на област Варна, специален гост по темата за туризма бе Людмила Ненкова – съпредседател на Варненската туристическа камара. Тя подкрепи амбициите на кметовете от областта за утвърждаване на туризма като политика на местната власт и препоръча на кметовете да изработят стратегия за превръщането на областта в целогодишна дестинация. Ненкова обеща подкрепа от страна на камарата за изготвянето на Туристическа карта на област Варна и препоръча на представителите на общините да се насочат към вътрешния пазар. Камарата подкрепя идеята Солниците в Провадия да станат обект под защитата на ЮНЕСКО, но и призова да бъде установен по-адекватен график за посещение на уникалните разкопки край Провадия. Людмила Ненкова насърчи кметовете от областта да дигитализират всички форми на предлагате на туристически дейности и продукти и да използват повече форми на дигиталния маркетинг
Своеобразно продължение на темата за туризма бе и представянето на международен проект по програма Euro-MED 2021 – 2027, посветен на превенцията и управлението на риска при внезапни поройни дъждове и наводнения. Проектът бе представен от д-р инж. Валери Пенчев, партньор бенефициент и председател на „Асоциацията за изследване и развитие на Черноморското крайбрежие и р.Дунав“. Областна администрация – Варна е асоцииран стратегически партньор по този проект. Темата е сред най-актуалните в световен мащаб с оглед на глобалните климатични промени, които водят до повишена активност на явления като бури, обилни валежи, наводнения и силен вятър, редуващи се с периоди на засушаване. Всичко това изисква превенция и на риска и подобряване устойчивостта на регионите заради изменящите се климатични условия, които изискват стратегически промени в областта на туризма и други сектори на икономиката.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text