site.btaСметна палата: На Глобален форум в Париж Димитър Главчев обсъди мерки срещу корупцията и подготовката на България за ОИСР


Какви са най-иновативните световни практики за борба с корупцията, какъв е опитът на България за контрол при управлението на публични средства и как страната ни се подготвя за членство в Организацията за икономическо сътрудничество (ОИСР). Това бяха теми на проведените от председателя на Сметната палата Димитър Главчев разговори по време на Глобалния форум на ОИСР за борба с корупцията и интегритет в Париж.
На събитието, открито от генералния секретар на Организацията Матиас Корман, присъстваха лидери от цял свят, представители на Световната банка, на Европейската комисия и прокуратура, на изпълнителната власт и върховни одитни институции (ВОИ), на неправителствени организации, големи компании и др. Форумът ежегодно предоставя платформа за споделяне на опит и идеи за засилване на интегритета и усъвършенстване на антикорупционните политики, чрез което да се повиши устойчивостта на демократичните общества.
Сътрудничеството между публичния и частния сектор за постигане на интегритет, новаторски подходи за борба със склоняването към подкупи, използването на най-съвременните технологии и сътрудничество за глобална борба с корупцията и подходите за намаляване на риска и незаконните финансови потоци бяха теми на сесиите в първия ден на форума.
Върховните одитни институции имат водещата роля да осигурят увереност, че публичните средства се изразходват прозрачно и по този начин да допринесат за постигането на по-силни и по-ефективни механизми за отчетност между правителствата и техните граждани, бе посочено по време на изказванията.
Българската Сметна палата полага целенасочени усилия в областта на интегритета и мерките за предотвратяване на корупцията. Тя работи по международни одитни стандарти и според един от тях, МСВОИ 5270: „Приносът на Върховните одитни институции в борбата с корупцията е многостранен и обхваща:
- проверки за корупционни и неправомерни действия като част от рутинната одитна работа на одитните институции;
- засилване на общественото разбиране за корупция и други неправомерни практики чрез навременно широко оповестяване на одитните констатации;
- подобряване на методите и инструментите за борба с корупцията;
- създаване на система за подаване на сигнали за неправомерни практики;
- сътрудничество с други институции в борбата с корупцията.
Като член на Международната професионална организация на одитните институции ИНТОСАЙ, българската Сметна палата е член на Работната й група за борба с корупцията и прането на пари, както и на Работната група на ЕВРОСАЙ (Европейската професионална организация) за одит и етика, а също има опит в прилагането на инструмента за самооценка на интегритета IntoSAINT.
Присъединяването на България към ОИСР е един от първостепенните външнополитически приоритети на страната ни. През май 2024 г. бе посочен и конкретен срок за това – България ще стане член на „Клуба на богатите“ в края на 2025 г.
Работейки с над 100 държави, ОИСР е глобален политически форум, който насърчава политики за подобряване на икономическото и социалното състояние на хората по света. Когато една държава е член на ОИСР, това означава, че инвестиционният климат и бизнес средата са добри, подходящи са за инвестиции и може да се има доверие на практиките в тази държава.
В българската делегация, водена от Димитър Главчев, са Дилета Касабова-Токатлиян, началник на отдел в Одитна дирекция I „Одит на изпълнението“ и Валери Йорданов, ръководител на Звено за борба с корупцията, подкупването и прането на пари в Сметната палата.
news.modal.header
news.modal.text