site.btaМинистър Тахов: Тазгодишната кампания по директни плащания ще стартира навреме
Тазгодишната кампания по директни плащания ще стартира навреме, така че ДФЗ да насочи средствата към земеделските стопани в установените срокове. Това заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов по време на работна среща с представители на браншови организации от сектора в МЗХ. Той бе категоричен, че екипът на Министерството ще осигури ефективна и добре организирана кампания по директни плащания през 2025 г. „Най-важното е да се гарантира предвидимост и сигурност за стопаните, така че те да могат да планират дейността си спокойно и уверено“, подчерта д-р Тахов.
Дискутирани бяха новостите в нормативната уредба за прилагане на интервенциите от Стратегическия план и стартирането на предстоящата кампанията за директни плащания. Представителите на браншовите асоциации бяха запознати с промените в Наредба № 3 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите под формата на директни плащания. Всички елементи в нея се запазват, като са въведени допълнителни възможности и практики, с които стопаните да бъдат улеснени. Обсъдени бяха и измененията в нормативната уредба за прилагане на интервенциите в областта на околната среда, климата и хуманното отношение към животните, както и по плащанията за земеделски земи в зони от „Натура 2000“, „Биологично растениевъдство“ и „Биологично пчеларство“.
Заместник-министър Янислав Янчев увери, че МЗХ и ДФЗ работят по това всички плащания по Кампания 2024 да бъдат финализирани до 30 юни тази година.
Сред обсъдените теми бяха и предложения от сектора за следващо изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (СПРЗСР 2023–2027 г.). Участниците дискутираха възможностите за прехвърляне на средства между първи и втори стълб, в съответствие с чл. 103 от Регламент (ЕС) 2021/2115. Те единодушно се обединиха около предложението на Управляващия орган на СПРЗСР да не се възползват от тази опция.
Министър Тахов припомни, че всяко предложение за промяна на Стратегическия план, включително от страна на заинтересованите страни, трябва да бъде обсъдено, както и съгласувано със службите на ЕК.
По време на срещата бе дискутирана и темата за управление на риска в земеделския сектор. „Взаимоспомагателният фонд е най-добрият инструмент за споделена отговорност“, обясни земеделският министър. По думите му с удържането на 1-2% от размера на директните плащания на фермерите ще може да се натрупат средства, които да бъдат използвани при кризи. „Това ще ни даде пълната свобода, на база ясно заложени критерии, да действаме бързо и прозрачно“, каза още той. Д-р Тахов апелира за активно участие от страна на бранша при разработването на нормативната уредба и общата концепция за прилагането на фонда.
Представен бе и работен проект на наредба за прилагане на интервенция „Инструменти за управление на риска – финансов принос за премиите по застрахователните схеми“, който срещна подкрепа от страна на браншовите организации. „Планираме публикуването за обществено обсъждане и стартирането на интервенцията в максимално кратък срок, за да предоставим ефективни механизми за справяне с рисковете, свързани с неблагоприятни климатични условия и природни бедствия“, каза заместник-министър д-р Лозана Василева. „Тази подкрепа не само защитава доходите на стопаните, но и допринася за устойчивото развитие на селскостопанския сектор в рамките на Стратегическия план“ допълни тя.
Срещата премина при активен диалог и споделяне на идеи от страна на всички участници. Представените предложения ще бъдат взети под внимание при финализирането на нормативните актове и последващите стъпки за развитие на сектора.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text