site.btaОбластна администрация Русе: Няма инциденти по пътищата на русенско с безстопанствени и безпризорни селскостопански животни
Мерки за недопускане на свободно движение на безстопанствени и безпризорни селскостопански животни обсъдиха отговорните институции по време на днешното заседание на постоянно действащата областна епизоотична комисия в Русе. Тя бе водена от заместник областния управител Георги Георгиев, който посочи, че целта на срещата е да се набележат мерки за предотвратяване на възможностите за инциденти по пътищата с такива животни. Георгиев сподели, че темата е приоритетна пред ръководството на Областната администрация и ще бъдат положени всички необходими усилия за недопускане на подобен род инциденти. По данни на Агенцията по храните безконтролно пуснатите животни често предизвикват пътнотранспортни произшествия, замърсяват околната среда и нанасят щети на земеделския сектор, а местните администрации имат задължението да упражняват контрол върху тях съгласно разпоредбите на Закона за ветеринарномедицинската дейност. В тази връзка беше отчетено, че както Областната дирекция по храните, така и полицията, и местната власт имат право да налагат глоби. До момента на територията на областта няма регистрирани катастрофи с животни. Въпреки това обаче има единични сигнали за свободно движение на едри и дребни преживни животни по улиците на някои населени места. Най-много са сигналите от Две могили. Началникът на отдела за здравеопазване на животните в Областната дирекция по безопасност на храните д-р Николай Ненов посочи, че в региона има само един регистриран животновъден обект, чиито обитатели биха създали проблем. Той е в района на „Мидата“ до разклона край село Тръстеник на пътя Русе – Бяла, като там се отглеждат около 30 едри преживни животни. Собственикът е бил изградил електропастир на мантинелата, но са му били дадени предписания да го премести на 3 метра от еластичните прегради. Това вече е направено.
Важно е да се знае, че стопаните и водачите на стадата носят отговорност за животните, които пасат в районите, в които минават общински или републикански пътища. Кметовете и кметските наместници пък определят съответните маршрути за движение на животните от дадени селскостопански обект до местата за паша. При положение, че животните са безстопанствени, трябва да бъдат задържани до изясняване на статута им. Проблемът е, че нито една община не разполага със заградено място, където тези животни да бъдат прибирани. По време на заседанието бе коментирано, че е възможно на първо време да се направи едно подобно съоръжение за цялата област, предвид, че такива случаи биха били инцидентни. Ако животните имат марки, могат да бъдат идентифицирани, но ако нямат, кметовете по места си знаят кой какво отглежда. Кметовете и МВР имат възможността да го установят.
В края на януари ще заседава областната комисия по безопасност на движението, която ще дискутира отново темата за безстопанствените животни, излизането им на пътя и пътните произшествия.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text