site.btaОбщина Варна търси изпълнител за реконструкция и основен ремонт на музей „Георги Велчев“
Община Варна търси изпълнител, който да извърши реконструкция и основен ремонт на прилежаща сграда към Художествен музей „Георги Велчев“ на ул. „Ген. Радко Димитриев“ №8 (филиала на Градска художествена галерия „Борис Георгиев“). Процедурата вече е обявена в Централната електронна система за обществени поръчки и ще се проведе чрез Вътрешен конкурентен избор. Целта на проекта е музеят да бъде преобразен в модерен арт-център „Георги Велчев“. Изпълнението следва да се извърши съгласно разработения инвестиционен проект и издаденото разрешение за строеж.
В описанието на проекта е записано, че сградата, подлежаща на ремонт е съществуваща пристройка към къща-музей „Георги Велчев" - архитектурно-строителна недвижима културна ценност, изградена във времето, когато къщата се е ползвала от художника Георги Велчев и част от нея е използвана като ателие за работа. На 28.02.1992 г. със заповед на главния архитект на ГНС-Варна е одобрен проект за реконструкция на допълващото застрояване в двора на имота, като постройката е разширена към вътрешния двор с покрит чардак, подменен е покривът на сградите и са оформени няколко тавански помещения с предназначение - за съхранение на картини и материали. Помещенията на основното ниво са предназначени за ателиета за работа на реставратори. Връзката между двете нива е реализирана с дървена стълба. Преустройството е реализирано с метална конструкция за покрития чардак и покрива и тухлени разпределителни зидове. Дограмата е дървена еднокатна. В настоящия момент физическото състояние на ремонтираната преди повече от 20 години сграда не позволява използването ѝ по предназначение, тъй като конструкцията е компрометирана, покривът тече, мазилките са обрушени, стенните облицовки и подовите настилки са изпочупени и изкъртени, а инсталациите - амортизирани.
Поради тази причина е изготвен нов инвестиционен проект за обновяване и ремонт на сградата, който обхваща следните части: „Архитектура“, „Конструктивна“, „Вътрешни електрически инсталации“, „ВиК“, „Озеленяване“, „Геодезия“, „Енергийна ефективност", „ОВК", „Пожарна и аварийна безопасност", „План за безопасност и здраве", „Временна организация и безопасност на движението" и „ПУСО". Тъй като сградата представлява архитектурно-строителна недвижима културна ценност, ремонтните дейности са съгласувани с Националния институт за културно наследство (НИКН).
Според техническите спецификации проектът предвижда демонтиране на старите и компрометирани елементи на конструкцията, подовите покрития и покрива, запазване на калканния зид и контура на застроената част. В процеса на реконструкция ще бъдат съхранени съществуващите нива на армираната бетонова настилка, но ще се изградят нови разпределителни зидове от тухли. Заложено е да бъде поставено подово покритие между основното и подпокривното ниво, с цел постигане на максимален светъл отвор в залата за експозиции. Предвидено е още изграждането на покривна повърхнина от термопанели, лягащи върху стоманена конструкция, както и намаляване на наклона на покрива към вътрешния двор, с цел увеличаване на използваемата част на подпокривното пространство. Ще бъдат подменени вътрешната и външната дограма, ще се положат мазилки, настилки и облицовки. Дворното пространство ще бъде реконструирано чрез уширение на плочника пред входовете на двете изложбени зали и поставяне на дървена пергола в комбинация с пейки и ново озеленяване.
Проектът предвижда след реконструкцията, на първия етаж, сградата да разполага с реставрационно ателие от две помещения, санитарно помещение, отговарящо на изискванията за достъпна среда, входно антре със стълба към втория етаж, и изложбена зала. Към експозиционното пространство ще бъде осигурен отделен вход от двора на музея. В подпокривното ниво са предвидени кабинет за уредниците на музея и арт центъра, санитарно помещение, коридор, фондохранилище на ХМ „Георги Велчев“ и техническо ателие. Дейностите включват още изграждане на второ ниво във вътрешната част на ателието като галерия, от която има достъп до нивото над по-малкото помещение. Новооформеното пространство ще се използва за съхранение на картини очакващи реставрационна намеса. Връзката между двете нива ще се осъществява чрез метална стълба.
news.modal.header
news.modal.text