site.btaАКФ разкри скандални назначения на политически свързани лица в „Булгартрансгаз“
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата „Чирен“, разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество „Булгартрансгаз“ ЕАД.
Видеото, озаглавено „Газ, роднина, милиционер“, повдига съмнения за утвърден клиентелистки модел в „Булгартрансгаз“ и внася допълнителна яснота за възможните причини зад проваленото разширение на газохранилището „Чирен“, обект на текущо разследване от Европейската прокуратура.
„През ноември тази година изнесохме данни за сериозни нарушения в обществената поръчка за разширението на „Чирен“ и за озадачаващото бездействие на тогавашния изпълнителен директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов и на държавните контролни органи,“ каза Лора Георгиева от правния екип на АКФ. „Втората част на разследването предлага възможни отговори на въпроса „Защо липсват категорични действия в защита на публичния интерес?“
Държавната компания „Булгартрансгаз“ е практически монополист в преноса на газ в България, като стопанисва редица стратегически обекти в енергийната инфраструктура на страната.
Освен споменатите във видеото лица, АКФ публикува и разширен списък с 33-ма служители на „Булгартрансгаз“, свързани с партии, корпоративни интереси и държавни контролни органи.
Две от скандалните назначения са в Надзорния съвет на дружеството и будят сериозни притеснения за възможно влияние на руски енергийни интереси. Един от членовете на надзорния орган, Александър Христов Каназирски, съставя програмата за визитата в София през април 2013 г.[1] на Александър Бабаков, специален пратеник на Владимир Путин по енергийни проекти и заместник-председател на руския парламент. Каназирски е собственик на множество компании, една от които „Протеус Мениджмънт“ ЕООД, дължи над 220 хил. лв. на Националната агенция за приходите (НАП) и наскоро беше спомената в разследване на BG Elves за заобикаляне на икономическите санкции срещу Русия.
Председател на Надзорния съвет на „Булгартрансгаз“ от 2014 г. до днес е Кирил Георгиев, бивш общински съветник на ГЕРБ в София, който впечатляващо съчетава този пост с още два – директор на дирекцията в АЕЦ Козлодуй, отговорна за изграждането на 7-ми и 8-ми блок и служител на гръцкото частно дружество „Митилинеос“, което търгува с руски газ.
Таня Цветкова, бивш началник на политическия кабинет на енергийния министър на ГЕРБ Теменужка Петкова, в момента също съчетава две длъжности: главен специалист „Проекти и финансиране“ в „Булгартрансгаз“ и позиция в Министерство на енергетиката в отдела, контролиращ енергийните проекти, финансирани с евросредства.
Освен Георгиев и Цветкова, редица други ключови служители на „Булгартрансгаз“ са свързани с емблематични лица от ГЕРБ :
- Надя Стойкова, директор на Дирекция „Обществени поръчки“ и едновременно главен експерт „Административно ръководство“, е дъщеря на близкия до Бойко Борисов Даме Стойков, вицепрезидент на Българската федерация по джудо и председател на Обединени спортни клубове „Локомотив“ София. Стойкова подписва важни договори от името на „Булгартрансгаз“ и фигурира като възложител в документацията на редица стратегически обществени поръчки, включително за Чирен.
- Стефка Александрова, секретар на Управителния съвет и експерт „Ключови проекти“, живее на съпружески начала с Иван Стоянов, който повече от десетилетие е личен телохранител на г-н Борисов .
- Антон Георгиев, служител в Дирекция „Управление на договори“, е зет на ген. Тодор Коджейков, Директор на Правителствения авиоотряд и бивш телохранител на г-н Борисов.
- Делян Димитров, бивш член на Управителния съвет (от януари 2015 г. до началото на 2023 г.), е съпруг на Севделина Арнаудова - Димитрова, ПР на ГЕРБ.
- Таня Захариева, председател Общинския съвет на Хасково, в период от шест години е била и председател на Управителния съвет на „Булгартрансгаз“ (януари 2015 г. - февруари 2021 г.). Докато г-жа Захариева заема ръководния пост, в редиците на „Булгартрансгаз“ се присъединява и нейният син Теодор Захариев, който за шест години израства от стажант до заместник-директор на Дирекция „Финанси и контрол“, където се вземат важни решения по разплащането по обществени поръчки.
Не всички политически назначения са по линия на ГЕРБ. Така например, Теодор Одрински, на длъжност Специалист „Критична инфраструктура“ и бивш председател на Съвета на директорите на „Трейс Груп Сърбия“ ЕАД е и секретар на партията “Нова алтернатива”, сега част от Алианс за права и свободи на Ахмед Доган чрез партия „Сбор“.
Роднините на ключови служители във важни държавни контролни органи, са също добре позиционирани в „Булгартрансгаз“.
Албена Белчева, специалист „Бизнес развитие“ в „Булгартрансгаз“, е дъщеря на доскорошния служебен заместник-министър на финансите Стефан Белчев, който е и бивш директор на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). Именно АДФИ през юни 2024 удобно не откри нарушения в обществената поръчка за Чирен, въпреки множеството данни за нарушения, описани от тогавашния вътрешен одитор на „Булгартрансгаз“ Велко Пеев.
Владимир Малинов, доскорошният изпълнителен директор и сегашен служебен министър на енергетиката, е съпруг на Георгица Петрова Стоянова, член на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) от 2016 г. насам, издигната от ГЕРБ.
Председател на КЗК, също от 2016 г., също издигната от ГЕРБ, е Юлия Ненкова, майка на депутата от ГЕРБ Александър Ненков и свекърва на Пламена Ненкова, бивш служител в „Булгартрансгаз“, в момента заместник-изпълнителен директор „Международни отношения и бизнес развитие“ в „Главболгарстрой Холдинг“ – дружеството зад проваленото разширяване на газохранилището „Чирен“.
Изпълнителният директор на „Главболгарстрой“ Мая Пенчева, подписала договорите за разширението на Чирен, е съпруга на Пламен Пенчев, главен специалист „Управление на капацитети“ в „Булгартрансгаз“.
Специално внимание заслужават връзките между „Булгартрансгаз“ и Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС). В редиците на газопреносното дружество се трудят немалко бивши служители на ДАНС, някои от които – като Иван Стефанов и Ганчо Ганчев, специалисти „Защита на критичната инфраструктура“ – разполагат с професионален опит и в бившата Държавна сигурност.
Семейството на Ганчев също е добре позиционирано по оста ДАНС – „Булгартрансгаз“. Дъщеря му Вилияна Янкова, бивша деловодителка в ДАНС, е секретарка на Владимир Малинов в „Булгартрансгаз“, а сега и в Министерство на енергетиката. Съпругата на Ганчев е секретарка на административния секретар на ДАНС Красимир Славов. От друга страна, синът на Красимир Славов, Слав Славов, е главен специалист „Бизнес планиране и развитие“ в „Булгартрансгаз“.
Прави впечатление и фактът, че много от служителите на ръководни постове в „Булгартрансгаз“ са паралелно назначени и в държавната газова борса „Газов хъб Балкан“. Сред тях са: Кирил Равначки, Дарина Колева, Симона Баракова – Тонева, Елена Иванова. Възниква въпросът дали тези служители практически могат да изпълняват задълженията си по двете позиции и дали е обосновано да получават заплащане и от двете дружества. Дублирането на ключови позиции, заедно с факта, че „Газов хъб Балкан“ е 100 % собственост на Булгартрансгаз, поставя и по-големия въпрос за независимостта на енергийния оператор и на газовата борса. Това е и в противоречие с изискванията на Третия енергиен пакет на Европейския съюз за независимост на енергийния оператор, както и в нарушение на националното и европейското законодателство за защита на конкуренцията.
Според директора на АКФ Бойко Станкушев, описаната палитра от свързаности повдига сериозни въпроси за независимостта на “Булгартрансгаз“ и за ефективността на държавните органи, призвани да контролират дейността му.
„От способността на „Булгартрансгаз“ пълноценно да служи на обществения интерес, както и от тази на регулаторните органи да осъществяват ефективен контрол върху важни решения на ръководството на дружеството, зависят стратегически енергийни проекти,“ каза Станкушев. „Както видяхме с провала на опитите за разширение на газохранилището в Чирен, залогът е висок. Подобни проекти включват разходване на милиарди левове европейско и национално финансиране и поставят на карта сигурността и рентабилността на енергийните доставки.“
АКФ попита „Булгартрансгаз“ за критериите за заемане на описаните в разследването ни длъжности, както и дали са провеждани конкурси за назначаването на споменатите служители. Въпроси отправихме и до ДАНС, КЗК и „Главболгарстрой“. Отговор получихме само от частното дружество. Вижте го тук.
[1] https://acf.bg/bg/kak-sanktsionirani-litsa-idvat-v-balgar/
news.modal.header
news.modal.text