site.btaИнж. Коста Стоянов: Новата кадастрална система има сериозен проблем и в момента не функционира
На 16-ти декември трябваше да заработи новата Кадастрална система (КАИС). Според разработения график миграцията на данните от стария в новия портал трябваше бъде направена в рамките на 5 дни, от 11 декември 2024 г. (сряда) до 15 декември 2024 г. (неделя). В момента обаче потребителите изпитват сериозен проблем при боравенето с новата система, което затруднява изключително много работата им. Това съобщи народният представител от „Възраждане“ инж. Коста Стоянов. Той отбеляза, че с новата система се предвижда да се подобри, както бързината, така и достъпността до административните услуги.
За намаляването на административната и финансова тежест за гражданите и бизнеса ще допринесат надградените процеси по предоставяне на вътрешни електронно-административни услуги, целящи да обезпечат служебния обмен на информация между държавни и общински ведомства. Предвидено е също така да има и връзка с имотния и търговски регистър, ГРАО, БНБ, „Български пощи“, както и фирми за комунални плащания на услуги.
„Всичко това е много добро като пожелание, но на практика се случва нещо друго.
За да заработи нещо ново, което е доста специфично, каквато е работата с кадастралната и специализираните карти, с имотните регистри на хората, е редно да има период на тестване на системата. Явно, че това не е направено, а по-скоро възложителите и изпълнителите са искали до края на годината да усвоят предвидените средства и да пуснат системата, без да се интересуват какви проблеми ще предизвика новата.
Всеки, който в момента се опитва да ползва системата професионално, се оплаква, че тя на практика не работи. Проблемите са от най-елементарните - от прехвърлянето на данните от старата в новата система. до по-сложни казуси, като например промяна на кадастралната карта.
По данни на правоспособни лица в сферата на кадастъра, от стартиране на новата система на 16.12.2024 г. въпросният модул създава проблеми за геодезическата гилдия, като същият не позволява да бъдат подавани проекти за изменение на кадастралната карта, тъй като същият генерира необясними за специалистите грешки.
Няма и обратна връзка от служителите на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) и на практика се работи по метода „проба – грешка“. Това е много сериозен проблем, касаещ всички български граждани, защото се бавят преписки по най-различни казуси – вписване в имотния регистър, промяна на ПУП, нанасяне на сгради и много други“, отбеляза инж. Стоянов.
Той допълни, че Министерството на регионалното развитие е основният виновник за този проблем, но видимо нехае и дори не дава обяснение на хората, кога и как ще бъде отстранен.
„Ставаме свидетели, за пореден път, на похарчени милиони левове, вложени в една неработеща система и отново получаваме лош резултат, за който плащаме ние гражданите! С нашите пари се пълнят джобове на частни фирми и подизпълнители за система, която не работи, а е безкрайно необходима на всички нас“, категоричен бе Коста Стоянов.
Във връзка със създалата се изключително сериозна ситуация, народният представител от „Възраждане“ е задал следните въпроси към министъра на регионалното развитие:
1. Кой е изпълнител на обществената поръчка за разработване и въвеждане в действие на новата система?
2. На каква стойност е договорът и какъв е срокът за разработването й?
3. Участвали ли са в разработката геодезисти или само софтуерни инженери и IT специалисти?
4. При създаването на модул "cadtest.cadastre.bg" /кад тест кадастре/ взето ли е предвид, че голяма част от кадастралните карти са приети с грешки или се е разчитало на лицата, правоспособни да извършват дейности по кадастъра, в процес на своята работа да отстранят грешките, които не са били отстранени при одобряване на кадастралните карти за
различни територии на страната?
5. Има ли предвидени санкции и отстраняване на грешки в системата?
6. Кой носи отговорност за нейното внедряване?
7. Какви мерки ще предприеме МРРБ за правилното функциониране на системата и в какви срокове тя ще заработи правилно?
Инж. Коста Стоянов допълни, че се надява МРРБ да вземе бързи и адекватни мерки за отстраняване на този проблем, който пречи на работата на хиляди специалисти и граждани.
news.modal.header
news.modal.text