site.bta Комисия за енергийно и водно регулиране: Открито заседание за цената на природния газ за месец януари
Заявеното повишение на цената на природния газ спрямо месец декември се очаква да бъде по-ниско и това е добра новина за българските бизнес и битови потребители на природен газ
На открито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране обсъди доклад по внесеното на 11.12.2024 г. заявление на "Булгаргаз" ЕАД за утвърждаване на цена за месец януари, по която общественият доставчик да продава природен газ на крайните снабдители и на лицата, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. В съответствие с изискванията за публичност и прозрачност на институциите докладът на работната група беше публикуван на интернет страницата на Комисията. В заседанието участваха изпълнителният директор на "Булгаргаз“ АД Веселин Синабов и Людмила Витанова – ръководител на отдел „Цени, пазарни анализи и ценообразуване“.
След анализ, изготвен въз основа на представените от „Булгаргаз“ ЕАД данни и документи и след направени изчисления, в доклада на Комисията се предлага цената на природния газ през м. януари да бъде 83.15 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС).
Предложената цена включва компонента „цена на природния газ на вход на газопреносните мрежи“, компонента за дейността „обществена доставка“ по чл. 17, ал. 7 от Наредба № 2 от 19.03.2013 г. за регулиране на цените на природния газ (НРЦПГ), както и компонента по чл. 11а, ал. 2 от НРЦПГ, покриваща разходите на "Булгаргаз" ЕАД за съхранение на в ПГХ „Чирен“, в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации.
В заявлението на „Булгаргаз“ ЕАД са посочени цените на отделните доставчици и количествата природен газ. От тях общественият доставчик е формирал общото прогнозно количество за вътрешния пазар.
В ценовия микс за м. януари е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „България – Гърция“ (IGB), съгласно дългосрочния договор с Азербайджан. Тези количества покриват имат важно значение за постигане на благоприятна цена на синьото гориво.
„Булгаргаз“ е сключил за м. януари два договора за доставка на втечнен природен газ (ВПГ) с двама търговци, след организиран търг при изисквания за минимална доставна цена и предложен начин на плащане. В ценовия микс за месеца са включени и количества от добив от ПГХ „Чирен“.
С осигурените количества се покриват ангажиментите на обществения доставчик за м. януари към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти.
На откритото заседание ръководителят на „Булгаргаз“ ЕАД Веселин Синабов заяви, че към днешна дата повишението на цената на природния газ спрямо месец декември се очаква да бъде по-ниско, което се дължи на понижаването за две седмици на индекса TTF, след което същият се е повишил. Към днешна дата цената би била около 82 лева/MWh. „Не трябва да има никакви притеснения в областта на природния газ, хранилището ни е едно от най-запълнените в Европа, разполагаме и с доставки в LNG терминала в Александруполис, като всички количества по търговете са осигурени и няма място за притеснения.“ - категорично потвърди г-н Синабов.
“Това е една добра новина за българския потребител на природен газ, непосредствено преди новогодишните празници. Аз също следя движението на индекса TTF и бях силно обнадежден, че в продължение на около две седмици индексът намаля до цена дори малко под 40 евро/MWh. Очевидно днес той е сравнително висок, за което има причина и това е прекратяването на доставките на природен газ през Украйна за няколко източно европейски страни, но това което ми направи впечатление днес е, че макар че индексът тръгна от високо ниво (48.82 евро/MWh), за по-малко от час нивото се понижи с повече от евро, което означава, че преобладават нагласите и очакванията, че европейският континент ще се справи с това предизвикателство. Що се касае до България - няма никаква опасност за сигурността на доставките от посочените в доклада източници. Запълняемостта на подземното газово хранилище в Чирен в момента е 74.71%, докато средното за Европейския съюз е 73.53 %, което означава, че ние имаме по-висока запълняемост, отколкото е средната за съюза. Ще отбележа, че България се явява важна транзитираща страна на природен газ, защото първата доставка на втечнен природен газ от САЩ за Украйна след разтоварване на „Ревитуса“ ще мине през българската територия“ – заяви Иван Иванов.
В съответствие с изискванията на нормативната уредба на 01.01.2025 г. „Булгаргаз“ ЕАД ще внесе в КЕВР актуални данни, формиращи цената на природния газ за месеца. Същият ден регулаторът ще приеме решение, с което ще утвърди цената, по която „Булгаргаз“ ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лицата, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия.
Откритото заседание беше излъчено онлайн на страницата на регулатора. Пълен запис от заседанието е достъпен ТУК.
news.modal.header
news.modal.text